Trudno prowadzić biznes w Polsce

opublikowano: 14-03-2017, 22:00

Wciąż brakuje prostych rozwiązań, które ułatwiłyby działania polskim firmom — uważa ZPP.

Warunki prowadzenia biznesu w Polsce nie poprawiły się — wynika z siódmej edycji raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) o warunkach prowadzenia firm w Polsce w 2017 r. Jest on przygotowywany na podstawie analizy opublikowanych rankingów dotyczących sytuacji firm w naszym kraju.

Co roku pokazuje, jak trudno Polakom prowadzić przedsiębiorstwa na własnym podwórku. Przykładem najbardziej obciążających ograniczeń jest choćby prawo podatkowe, które w 2016 r. zmieniło się aż 53 razy. Rekordowo niski był również średni czas prac nad ustawami — przeciętnie od momentu wpłynięcia do Sejmu do podpisania aktu przez prezydenta upływało 77 dni, podczas gdy jeszcze rok wcześniej były to 122 dni.

— Mechanizm stanowienia prawa powoduje niemożliwą do regularnego przyswajania ilość nowych przepisów — zaznacza Jakub Bińkowski, sekretarz departamentu badań i analiz ZPP. Zwraca również uwagę, że głównym problemem polskiego systemu podatkowego jest VAT i długotrwałe wstrzymania jego zwrotu.

— O ile część zwrotów to te faktycznie wyłudzane w ramach działalności przestępczej, to pozostałesetki milionów złotych są wstrzymywane bezpodstawnie. Takie praktyki przekładają się na zachwianie płynności finansowej uczciwych przedsiębiorców i wpływają negatywnie na ocenę polskiego systemu podatkowego — podkreśla Jakub Bińkowski.

ZPP w swoim raporcie zwraca również uwagę m.in. na problem postanowień budowlanych. Uzyskanie niezbędnych do postawienia małego magazynu handlowego zezwoleń zajmuje u nas 153 dni, wiąże się z przeprowadzeniem średnio 12 procedur i kosztuje 0,3 proc. wartości magazynu. Kuleje też sądownictwo. W ubiegłym roku 8-krotnie zwiększyła się liczba zaległych spraw, a prowadzenie sprawy gospodarczej w sądzie I instancji trwa średnio 8,7 miesiąca.

— Trudno zauważyć jakiekolwiek pozytywne zmiany na przestrzeni ostatniego roku i mamy nadzieję, że w przyszłym będziemy mieli nieco lepsze informacje. Wciąż czekamy na obiecany pakiet 100 zmian dla biznesu, obejmujący m.in. nową konstytucję. Niektóre ustawy rząd potrafi zrealizować nawet w ciągu tygodnia, a w tym temacie przez niemal rok nic się nie zadziało — zaznacza Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Jego zdaniem, w wielu przypadkach proste rozwiązania znacznie ułatwiłyby przedsiębiorcom życie. — W Gruzji firmy rejestrują się w bankach w dziesięć minut. Dlaczego u nas by nie wprowadzić takiego systemu? — pyta prezes ZPP.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu