Trudno prowadzić biznes w Polsce

opublikowano: 14-03-2017, 22:00

Wciąż brakuje prostych rozwiązań, które ułatwiłyby działania polskim firmom — uważa ZPP.

Warunki prowadzenia biznesu w Polsce nie poprawiły się — wynika z siódmej edycji raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) o warunkach prowadzenia firm w Polsce w 2017 r. Jest on przygotowywany na podstawie analizy opublikowanych rankingów dotyczących sytuacji firm w naszym kraju.

Co roku pokazuje, jak trudno Polakom prowadzić przedsiębiorstwa na własnym podwórku. Przykładem najbardziej obciążających ograniczeń jest choćby prawo podatkowe, które w 2016 r. zmieniło się aż 53 razy. Rekordowo niski był również średni czas prac nad ustawami — przeciętnie od momentu wpłynięcia do Sejmu do podpisania aktu przez prezydenta upływało 77 dni, podczas gdy jeszcze rok wcześniej były to 122 dni.

— Mechanizm stanowienia prawa powoduje niemożliwą do regularnego przyswajania ilość nowych przepisów — zaznacza Jakub Bińkowski, sekretarz departamentu badań i analiz ZPP. Zwraca również uwagę, że głównym problemem polskiego systemu podatkowego jest VAT i długotrwałe wstrzymania jego zwrotu.

— O ile część zwrotów to te faktycznie wyłudzane w ramach działalności przestępczej, to pozostałesetki milionów złotych są wstrzymywane bezpodstawnie. Takie praktyki przekładają się na zachwianie płynności finansowej uczciwych przedsiębiorców i wpływają negatywnie na ocenę polskiego systemu podatkowego — podkreśla Jakub Bińkowski.

ZPP w swoim raporcie zwraca również uwagę m.in. na problem postanowień budowlanych. Uzyskanie niezbędnych do postawienia małego magazynu handlowego zezwoleń zajmuje u nas 153 dni, wiąże się z przeprowadzeniem średnio 12 procedur i kosztuje 0,3 proc. wartości magazynu. Kuleje też sądownictwo. W ubiegłym roku 8-krotnie zwiększyła się liczba zaległych spraw, a prowadzenie sprawy gospodarczej w sądzie I instancji trwa średnio 8,7 miesiąca.

— Trudno zauważyć jakiekolwiek pozytywne zmiany na przestrzeni ostatniego roku i mamy nadzieję, że w przyszłym będziemy mieli nieco lepsze informacje. Wciąż czekamy na obiecany pakiet 100 zmian dla biznesu, obejmujący m.in. nową konstytucję. Niektóre ustawy rząd potrafi zrealizować nawet w ciągu tygodnia, a w tym temacie przez niemal rok nic się nie zadziało — zaznacza Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Jego zdaniem, w wielu przypadkach proste rozwiązania znacznie ułatwiłyby przedsiębiorcom życie. — W Gruzji firmy rejestrują się w bankach w dziesięć minut. Dlaczego u nas by nie wprowadzić takiego systemu? — pyta prezes ZPP.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane