Trudny czas dla wytwórców koksu

Barbara Warpechowska
07-11-2012, 00:00

Niższy popyt na stal powoduje także mniejsze zapotrzebowanie na koks, a tym samym również na węgiel koksowy.

Huty zużywają 78 proc. światowej produkcji koksu (w Polsce około 73 proc.). Pozostali odbiorcy to m.in. odlewnictwo, przemysł sodowy, grafitowy, wapienniczy oraz sektor komunalny. Dlatego zużycie koksu jest ściśle powiązane z wielkością produkcji surówki wielkopiecowej. Kryzys w strefie euro i spadek popytu na wyroby hutnicze zmusiły producentów do ograniczania zdolności produkcyjnych lub wyłączania wielkich pieców. Z 74 zainstalowanych w Europie wyłączono już kilkanaście. To sprawiło, że spadło także zużycie koksu.

Spada produkcja...

Polskie koksownictwo dysponuje 25 bateriami w siedmiu koksowniach, których łączna zdolność produkcyjna wynosi około 11 mln ton. W minionym roku wyprodukowano 9,1 mln ton. Krajowe zużycie koksu wynosi zaledwie około 3 mln ton rocznie. Polska jest największym producentem koksu w Unii Europejskiej i od kilku lat największym jego eksporterem na świecie.

— W pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 r. produkcja koksu wyniosła 6,5 mln ton, tj. o 600 tys. ton mniej niż w porównywalnym okresieubiegłego roku. Eksport w tym samym okresie wyniósł 4,6 mln ton i był mniejszy również o 600 tys. ton — mówi Andrzej Warzecha, wiceprezes Polskiego Koksu.

Według prognoz produkcja koksu w Polsce w 2012 r. wyniesie 8,6 mln ton i będzie o 500 tys. ton mniejsza niż rok wcześniej, natomiast eksport ukształtuje się na poziomie 5,3 mln ton, czyli również będzie niższy o około 500 tys. ton.

...i ceny

— Ceny koksu wielkopiecowego na rynku europejskim wynosiły w październiku około 300 USD za tonę i były o 26 proc. niższe niż rok temu — dodaje wiceprezes Polskiego Koksu. Andrzej Warzecha prognozuje, że ceny koksu wielkopiecowego w czwartym kwartale powinny utrzymać się na poziomie z października tego roku.

Własny węgiel

Polskie koksownictwo ma wielki atut — swój węgiel koksowy. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. W ciągu trzech kwartałów 2012 r. wydobyła około 8,8 mln ton węgla, czyli o 4,1 proc. więcej niż przed rokiem. Jednak wraz z cenami koksu spadają ceny węgla do jego produkcji. W trzecim kwartale tona kosztowała około 200 USD. W JSW zakładają, że ceny w czwartym kwartale mogą obniżyć się nawet do 170 USD.

Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bierze pod uwagę scenariusz, który zakłada, że w czwartym kwartale 2012 r. i pierwszym 2013 r. grupa może odnotować stratę netto. Liczy jednak, że nie powtórzy się sytuacja z 2009 r., kiedy spowolnienie gospodarcze spowodowało, że spółka miała 670 mln straty netto. Podkreśla, że trzeba walczyć o klienta i bardzo uważać na koszty.

Tym bardziej, że na program inwestycyjny, który spółka realizuje, tylko w pierwszym półroczu wydano 821 mln zł. Najwięcej w kopalniach — 721 mln zł. Spółka prowadzi rozbudowę kopalń z wyjątkiem Jas-Mosu, gdzie kończy się złoże.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Huty / Trudny czas dla wytwórców koksu