Trzeba wreszcie pozwolić pracować cudzoziemcom

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 11-04-2007, 00:00

Z zadowoleniem przyjęliśmy projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, przewidujący dalszą liberalizację dostępu do rynku pracy. Zgodnie z planami, cudzoziemcy będą mogli legalnie pracować w Polsce bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. To szczególnie ważne teraz, kiedy rozpoczyna się sezon w budownictwie.

W Polsce ubywa miejsc pracy wymagających niskich kwalifikacji, fachowcy wyjeżdżają za granicę, szkolnictwo zawodowe nie potrafi zapewnić pracodawcom odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników. Wszystko to powoduje, że coraz częściej firmy będą potrzebowały specjalistów z zagranicy. Wzrost gospodarczy i rosnące zapotrzebowanie dodatkowo to zjawisko spotęgują.

Pozytywnie oceniamy kierunek zmian w prawie. Negatywnie jednak odnosimy się do propozycji przyznania monopolu na organizowanie rekrutacji cudzoziemców wyłącznie publicznym służbom zatrudnienia. Za konieczne uznajemy włączenie do tego procesu także prywatnych agencji zatrudnienia. Według KPP, pracodawcy powinni mieć prawo wyboru, z jakiego pośrednika chcą i mogą korzystać. Ponadto pracodawcy czekają na kompleksowy plan znacznego obniżenia pozapłacowych kosztów pracy. Bez tego może się okazać, że pracownicy ze Wschodu nie będą zainteresowani legalną pracą w naszym kraju.

Propozycje zawarte w projekcie należy oceniać w kontekście kompleksowej polityki państwa wobec zjawiska migracji. Zdaniem KPP, jej niezbędnym elementem powinna być asymilacja imigrantów w nowym społeczeństwie.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu