Trzy wiedźmy tym razem nie czarowały na GPW

Adran Boczkowski
opublikowano: 22-06-2009, 00:00

Inwestorzy mają zapewne w pamięci burzliwe dni, kiedy wygasały czerwcowe serie instrumentów pochodnych ("dzień trzech wiedźm"). Już pod koniec zeszłego tygodnia widać było jednak, że tym razem będzie spokojniej. Pomimo dużej liczby otwartych pozycji, na rynek nie płynęły z GPW komunikaty o wysokiej koncentracji na rynku. Dodatkowo czerwcowe pozycje były dynamicznie rolowane na wrześniowe.

W tydzień WIG20 obsunął się o 3,8 proc., a WIG — o 2,5 proc. Początek tygodnia był niepokojący. O ile poniedziałkowa przecena nie wzbudzała jeszcze obaw posiadaczy akcji, o tyle wtorkowa — już owszem. Niedźwiedziom udało się z łatwością sforsować 2000 pkt na WIG20. To zdezorientowało byki. W rezultacie część z nich przeszła do obozu rynkowych przeciwników i wzmagała podaż. W czwartek WIG20 otarł się nawet o 1900 pkt. Amunicja była jednak ograniczona. Przy poprawie nastrojów za granicą końcówka tygodnia była już lepsza. W piątek przy mocno rosnących obrotach byki zdecydowanie zaatakowały i wyprowadziły WIG20 o 2 proc. (do 1965 pkt). To dzięki temu wciąż znajdujemy się w kanale wzrostowym. Jeśli jednak bycze bractwo odpuści i nie zobaczymy dalszego wyraźnego wybicia indeksów, wielu graczy podąży za możliwymi silnymi sygnałami sprzedaży. Wtedy mocniejsza korekta trwającego od połowy lutego odbicia jest raczej nieunikniona.

Zamieszanie wokół dywidendy i emisji akcji PKO BP oraz wątpliwości co do ewentualnej fuzji z PZU mogły wzmóc niepewność. Po kursie państwowego banku nie było tego widać, a bank okazał się oparciem dla WIG20 (kurs wzrósł o 1,5 proc.). Jednak to nie wiara w decyzje zarządu czy resortu skarbu może stać za popytem na akcje PKO BP. Po piątkowej sesji zmieniły się wagi spółek w giełdowych indeksach. W przypadku PKO BP rewizja jest bardzo duża, bo udział tego banku w WIG20 skoczył aż o 202 pkt bazowe (z 11,6 do 13,62 proc.). Krajowe i zagraniczne fundusze, kierując się benchmarkiem, nie mogły tego nie zauważyć i dlatego doważały w portfelach PKO BP. W ten sposób mógł wykreować się popyt o wartości kilkuset milionów złotych.

Na drugim biegunie znalazł się Orlen. Nie dość, że na rynek zaczęły napływać od brokerów rekomendacje "sprzedaj", to płocki koncern stracił w składzie WIG20 70 pkt baz. To sprawiło, że duzi gracze zaczęli mocno "sypać" akcjami (wysokie obroty), a Orlen zdecydowanie zaciążył indeksowi blue chipów (stracił w tydzień 10 proc.). Tymczasem poszerza się krąg inwestorów, którzy zawierzyli analitykom BM DnB Nord i zgodnie z ich rekomendacją przystąpili do zakupu papierów Biotonu.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adran Boczkowski

Polecane