Turcja decyduje o cenach ropy

Tomasz Porada
opublikowano: 17-10-2007, 00:00

Mimo zakończenia sezonu huraganów w Stanach Zjednoczonych ceny ropy naftowej na światowych rynkach biją nowe historyczne rekordy. Cena baryłki light sweet crude na giełdzie w No-wym Jorku przekroczyła 86 USD.

Rekordowo wysoko kształtują się również notowania, uważanej za gorszą gatunkowo, ropy Brent, na giełdzie w Londynie. Jej cena zbliżyła się do 83 USD za baryłkę.

Jednym z głównych powodów wzrostów cen jest zaogniająca się sytuacja pomiędzy Turcją a irackimi Kurdami, gdzie rząd zdecydował o wystąpieniu do parla-mentu o zgodę na zbrojną interwencję w Iraku. Inwestorzy obawiają się, że ewentualna interwencja może negatywnie przyczynić się do wydobycia surowca w tym regionie, który z miesiąca na miesiąc staje się coraz istotniejszym producentem.

Zaniepokoił także raport OPEC na temat poziomu światowego wydobycia, z którego wynika, że w najbliższym okresie wydobycie powinno spaść, przy niezmniej- szającym się zapotrzebo-waniu. Do raportu OPEC podchodzić należy ostrożnie, pamiętając o tym, że dla tej organizacji wyższe ceny ropy są jak najbardziej na rękę. Jednak w mo- mentach krytycznych takie informacje również nie pozostają bez wpływu na ceny.

Wiele czynników przemawia więc za kontynuacją wzrostów notowań ropy. Bardzo często jest jednak tak, że jak wszyscy zaczynają mówić o rychłym przebiciu 100 USD za baryłkę, sytuacja na rynku się zmienia. Obstawiając dalsze wzrosty, na pewno należy zachować ostrożność.

Tomasz Porada

X-Trade Brokers Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Porada

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy