Turcja przywraca podatek od transakcji walutowych

opublikowano: 15-05-2019, 18:12

Władze Turcji zdecydowały się przyjąć rozwiązanie, które zwiększy przychody budżetu, ale może nasilić obawy rynku.

Podatek wysokości 0,1 proc. od niektórych transakcji walutowych był zerowy przez ostatnią dekadę. Obejmie sprzedających waluty. Nie będzie dotyczył transakcji międzybankowych i transakcji kredytowych. W kwietniu średnia wartość lokalnego rynku transakcji walutowych spot wynosiła 3,6 mld USD, wynika z danych banku centralnego Turcji. Erkin Isik, główny ekonomista QNB Finansbanku w Stambule wyliczył, że rząd może dzięki podatkowi zwiększyć  miesięczne przychody budżetu o 200 mln lir (33 mln USD), a do końca roku o 1,5 mld lir.

- To zły sygnał dla rynków. Jest ryzyko, że może osłabić apetyt zagranicy na inwestowanie w Turcji – powiedział Guillaume Tresca, strateg Credit Agricole CIB.

Władze Turcji decydują się na stosowanie coraz bardziej agresywnych metod w celu stabilizacji kursu liry, która osłabła już o 12 proc. wobec dolara w tym roku.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy