Turcja utrzymała tempo wzrostu powyżej 5 proc.

opublikowano: 11-09-2017, 13:44
aktualizacja: 11-09-2017, 13:45

Wśród państw G-20 tylko Chiny i Indie notują wyższe tempo wzrostu niż Turcja.

W kwartale zakończonym w czerwcu PKB Turcji wzrósł o 5,1 proc. w ujęciu rocznym. Mediana prognoz wynosiła 5,3 proc. W porównaniu z pierwszym kwartałem roku wzrost wyniósł 2,1 proc. Oczekiwano 1,8 proc.

To już drugi kwartał z rzędu, kiedy tempo wzrostu gospodarczego Turcji przekracza 5 proc. Inwestycje rosną najszybciej od 2015 roku. To głównie zasługa branży budowlanej, gdzie wielkie projekty są wspierane przez państwo.

Asuman Kemiksiz, ekonomistka Garanti Bank zwraca jednak uwagę, że wydatki rządu na dobra i usługi hamowały w drugim kwartale najmocniej od dwóch lat, co spowodowało, że tempo wzrostu okazało się trochę niższe niż oczekiwano. Pomimo to „widać ożywienie wydatków konsumentów co, raz ze wzrostem eksportu, będzie sprzyjało wzrostowi w trzecim kwartale”, napisała.

- Oczekujemy wzrostu w pobliżu 7 proc. w tym okresie – oświadczyła Kemiksiz.

Turecka gospodarka rosła o 6,5 proc. w drugim kwartale kiedy skoryguje się jej wynik o liczbę dni pracy. Mediana prognoz wynosiła w tym ujęciu 5,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Turcja utrzymała tempo wzrostu powyżej 5 proc.