Turecka lira mocno tanieje

opublikowano: 09-10-2017, 07:50
aktualizacja: 09-10-2017, 07:51

Wzrost napięcia w relacjach Turcji z USA spowodował duże osłabienie tureckiej liry w poniedziałek rano.

Władze USA zawiesiły wydawanie wiz w placówkach konsularnych w Turcji. W odpowiedzi Turcja zawiesiła  wydawanie wiz nieimigracyjnych we wszystkich swoich placówkach dyplomatycznych w USA. Te działania są skutkiem wcześniejszego aresztowania Turka pracującego w amerykańskim konsulacie w Stambule, oskarżanego o udział w nieudanym zamachu stanu w czerwcu 2016 roku.

Lira słabnie o 2,5 proc. do 3,7060 za dolara. 

- Politycznie przypadek Turcji jest izolowany, więc jest mało prawdopodobne, że nastąpi trwały negatywny wpływ na inne waluty rynków wschodzących – skomentował Nader Naeimi, szef inwestycji w AMP Capital Investors Ltd. w Sydney. – Jednakże krótkoterminowy wpływ na nastroje dotyczące walut rynków wschodzących jest bardzo możliwy w czasie, kiedy rynki walutowe nadal są zmuszane do dostosowania swoich oczekiwań w perspektywie wzrostu stóp w USA – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu