Twórca AmRestu rozwinie Burger Kinga

opublikowano: 02-09-2022, 13:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowy fundusz Henry’ego McGoverna rozkręca gastroinwestycje. Właśnie został polskim masterfranczyzobiorcą burgerowej marki.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co się zmieni w funkcjonowaniu sieci Burger King w Polsce i ile lokali może otworzyć nowy gracz
  • co z restaurcjami, które działały do tej pory
  • ile pieniędzy na restauracyjne inwestycje ma nowy fundusz twórcy AmRestu

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, ale można wiele razy wejść do tej samej restauracji. Przez lata za rozwój sieci restauracji pod amerykańskim szyldem Burger King w Polsce i okolicznych krajach odpowiadała giełdowa grupa AmRest. Nadal ma liczne Burger Kingi w portfelu, ale na początku roku właściciel europejskich praw do marki rozwiązał z nią umowę na rozwijanie sieci lokali.

Teraz wiadomo, kto będzie otwierał nowe Burger Kingi – przynajmniej w Polsce. W piątek spółka Burger King SEE (odpowiedzialna za markę w Europie Południowej i Wschodniej) poinformowała o podpisaniu umowy z McWinem. Fundusz zostanie masterfranczyzobiorcą Burger Kinga w Polsce - będzie odpowiedzialny za rozwój sieci i podpisywanie umów na otwieranie i prowadzenie lokali. Wartości transakcji nie ujawniono.

McWin to fundusz stworzony przez dwóch przedsiębiorców dobrze znanych w branży gastronomicznej. Pierwszym jest Henry McGovern, który na początku lat 90. założył AmRest i zrobił z niego jednego z największych operatorów restauracji w naszej części Europy. Przez lata był też największym akcjonariuszem AmRestu, a dzięki temu członkiem nielicznego grona miliarderów na GPW.

W 2019 r. sprzedał ostatni pakiet akcji i ostatecznie pożegnał się ze spółką (teraz kontrolę nad AmRestem sprawuje Meksykanin Carlos Fernandez Gonzalez). Nie przeszedł jednak na emeryturę, lecz postanowił rozkręcić biznes ze Stevenem Winegarem, drugim z założycieli McWina, a w przeszłości m.in. twórcą grupy Restauravia, którą w 2011 r. kupił… AmRest.

- To pierwsza inwestycja naszego wartego 525 mln EUR funduszu McWin Restaurant, który zamknęliśmy kilka tygodni temu - mówi Henry McGovern, cytowany w komunikacie prasowym.

Formalnie McWin przejmuje spółkę BK SEE Poland, która prowadziła do tej pory w Polsce 20 restauracji Burger Kinga. Fundusz zapowiada, że otworzy ponad 200 lokali i mocno zainwestuje w cyfryzację marki.

Polski masterfranczyzobiorca Burger Kinga to pierwsza inwestycją funduszu McWin Restaurant, ale Henry McGovern i Steven Winegar robili zakupy już wcześniej w ramach funduszy McWin Food Ecosystem (o wartości 275 mln EUR) i McWin Food Tech (docelowo 150 mln EUR). Zainwestowali m.in. w niemieckiego franczyzobiorcę Burger Kinga, spółkę Footprint (produkującą opakowania dla branży bez użycia plastiku) oraz firmę Menu, dostarczającą rozwiązania technologiczne dla gastronomii.

Tymczasem AmRest wciąż ma w portfelu ok. 90 Burger Kingów, z czego prawie połowę w Polsce, a resztę w Czechach, Rumunii, Bułgarii i na Słowacji. Spółka jeszcze w lutym podkreślała, że mimo rozwiązania umowy na rozwój sieci w tych krajach lokale będą działać po staremu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane