Twórcy magazynów ruszają na Wyspy

opublikowano: 15-05-2017, 22:00

Fabryka Konstrukcji Drewnianych rozmawia o dostawach produktów do Wielkiej Brytanii. Pierwsze transporty możliwe jeszcze w tym roku.

Notowana na rynku New- Connect wielkopolska Fabryka Konstrukcji Drewnianych (FKD) właśnie pozyskała z prywatnej subskrypcji akcji 4,57 mln zł. Papiery objęło kilkudziesięciu inwestorów, w tym dwie instytucje finansowe.

Kadry FKD rosną  Fabryka Konstrukcji Drewnianych, którą kieruje prezes 
Waldemar Zieliński zatrudnia dziś ok. 60 osób, ale na koniec roku ma 
mieć ponad 80 pracowników
Zobacz więcej

Kadry FKD rosną Fabryka Konstrukcji Drewnianych, którą kieruje prezes Waldemar Zieliński zatrudnia dziś ok. 60 osób, ale na koniec roku ma mieć ponad 80 pracowników Marek Wiśniewski

— To realna korzyść, którą zawdzięczamy obecności na rynku alternatywnym — mówi nam prezes FKD Waldemar Zieliński. Jego firma zadebiutowała na NewConnect ponad cztery lata temu — w marcu 2013 r., a pół roku później umieściła obligacje na rynku Catalyst. Pieniądze pozyskane z ostatniej emisji akcji FKD chce przeznaczyć przede wszystkim na budowę magazynów soli na zlecenie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad (GDDKiA) oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Portfel pełen zamówień

Tegoroczny portfel zamówień przedsiębiorstwa jest już wypełniony w 100 proc., przyszłoroczny — w 30 proc. Firma negocjuje obecnie kontrakty, które ma nadzieję zamknąć w ciągu kilku miesięcy. Ich podpisanie oznaczałoby zapełnienie całego portfela zleceń nie tylko na przyszły, ale również na kolejny rok. FKD jest dziś niekwestionowanym liderem tego segmentu rynku w Polsce, chociaż zajmuje się też stawianiem innych wielkogabarytowychkonstrukcji drewnianych, takich jak dachy basenów, sal widowiskowo- -sportowych, ujeżdżalni dla koni czy obiektów magazynowo-produkcyjnych.

— Spośród około 260 magazynów soli, które od 1996 r. kupiła GDDKiA, 210 postawiła nasza firma. Teraz, po tym jak w zeszłym roku przejęliśmy grupę Dome International, nie mamy w Polsce konkurencji w tym segmencie rynku — mówi nam Waldemar Zieliński.

Tartak w Paproci

Ponieważ w segmencie budowy tego typu magazynów spółka nie ma już w Polsce co przejmować, planuje skoncentrować się na inwestycjach w obróbkę drewna. O tym pomyśle zarząd wspominał już w zeszłym roku.

— Chcemy mieć profesjonalną suszarnię oraz zakład przeróbki, czyli de facto tartak. Rozważamy ich budowę w Paproci pod Nowym Tomyślem, gdzie mamy już zakład klejenia drewna lub zakup, najchętniej w województwach lubuskim lub wielkopolskim, choć nie wykluczamy także innych miejsc — mówi prezes FKD.

Jego zdaniem, przy założeniu, że zakład będzie wyposażony w najnowocześniejsze maszyny, inwestycja może kosztować około 15 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych oraz z długu. Spółka przygotowuje się do emisji kolejnej serii obligacji. Rozpoczęcie inwestycji byłoby możliwe w przyszłym roku.

I Zachód, i Wschód

FKD przymierza się również do wyjścia za granicę. Na pierwszy ogień ma pójść Zjednoczone Królestwo.

— Finalizujemy właśnie negocjacje w sprawie umowy dotyczącej rynku Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach podpiszemy kontrakt. W pierwszym roku dostarczylibyśmy 10 konstrukcji kopuł magazynów soli oraz 10 wytwornic chlorku sodu i chlorku wapnia — mówi nam prezes FKD. Jego firma chce również uczestniczyć w budowie infrastruktury na Ukrainie. Jest w kontakcie z firmą, która zajmuje się dostawami sprzętu na potrzeby przedsiębiorstw drogowych. Liczy, że to pomoże jej zdobyć kontrakty, gdy ruszy program budowy ukraińskich autostrad i dróg szybkiego ruchu. Jednak pierwsze realizacje byłyby tam możliwe najwcześniej w przyszłym, a być może dopiero w 2019 r. Prezes podtrzymuje tegoroczną prognozę wyników. Zgodnie z założeniami strategii, przychody w 2017 r. mają wynieść 23,9 mln zł, EBITDA — 11 mln zł, i zysku netto — 7,3 mln zł.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Twórcy magazynów ruszają na Wyspy