Tysiące Polaków jadą do Rzymu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-04-2005, 19:38

Przez całą środę tysiące Polaków wyjeżdżają do Rzymu na piątkowe uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II. Na polskich przejściach granicznych nie ma na razie kolejek, straż graniczna przewiduje jednak wzmożony ruch autokarów i samochodów w nocy ze środy na czwartek.

Przez całą środę tysiące Polaków wyjeżdżają do Rzymu na piątkowe uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II. Na polskich przejściach granicznych nie ma na razie kolejek, straż graniczna przewiduje jednak wzmożony ruch autokarów i samochodów w nocy ze środy na czwartek.  

Jak szacują polskie służby konsularne na Słowacji i w Czechach, przez terytoria tych krajów przejedzie do Rzymu autokarami, samochodami lub koleją nawet do 2 milionów pielgrzymów z Polski. Nie wiadomo jeszcze, ilu Polaków poleci do stolicy Włoch samolotem.

"Ruch odbywa się na bieżąco, na razie wszystko przebiega zwyczajnie" - powiedział w środę po południu PAP rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej płk Jarosław Żukowicz.

Zapewnił, że Straż Graniczna jest przygotowana na zwiększony ruch na przejściach. Funkcjonariuszy jest więcej i współpracują ze strażami granicznymi państw sąsiednich.

"Jeżeli będzie taka potrzeba, poza kolejnością odprawiane będą autobusy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi, a na przejściach, gdzie są takie możliwości, uruchamiane będą specjalnie wydzielone pasy odpraw dla autokarów z pielgrzymami do Rzymu" - powiedział Żukowicz.

Na przejściach granicznych Dolnego Śląska samochody i autokary odprawiane są na bieżąco. Do popołudnia w Kudowie Zdroju i Boboszowie odprawiono w sumie kilkadziesiąt autokarów z pielgrzymami.

Wzmożonego ruchu nie ma też na przejściach podległych Łużyckiemu Oddziałowi Straży Granicznej. Do Rzymu można jechać przez Czechy, przekraczając granicę w Bogatyni, Porajowie, Zawidowie, Czerniawie Zdrój, Jakuszycach, Lubawce oraz na Przełęczy Okraj, gdzie wyjątkowo odprawiane są także autobusy.

Niewielki ruch jest też na razie na przejściu ze Słowacją w Barwinku. Jak podkreślił rzecznik karpackiego Oddziału Straży Granicznej, kapitan Marek Jarosiński - jego zdaniem - wielu pielgrzymów wiedząc, że w Rzymie są kłopoty z noclegami, przesuwa wyjazd na późniejszy termin.

Około 25 tysięcy pielgrzymów przekroczyło natomiast do późnego popołudnia polsko-czeskie przejścia graniczne na Śląsku i Opolszczyźnie. Największy ruch panuje na przejściu w Cieszynie-Boguszowicach. Pogranicznicy pomagają jak mogą autostopowiczom - gdy widzą, że w samochodzie są wolne miejsca, pytają, czy kierowca nie zabrałby oczekujących pielgrzymów. Jak podkreślają - "większość nie odmawia".

Z warszawskiego Dworca Warszawa-Wschodnia w środę popołudniu wyjechał też pierwszy - oznakowany na zielono - specjalny pociąg do Rzymu. Odjeżdżających żegnały rodziny i przyjaciele. Wieczorem z warszawskiej stacji odjadą kolejne trzy pociągi oznakowane kolorami: morelowym, niebieskim (wagony z kuszetkami) oraz różowym. Dwa inne odjadą ze stacji Kraków Główny.

Dla polskich pielgrzymów udających się do Rzymu uruchomiono specjalną infolinię. Pod numer 800 49 46 16 można bezpłatnie dzwonić z Rzymu i najbliższej okolicy - ze wszystkich telefonów stacjonarnych, w tym automatów. Informacje o alarmowych numerach telefonów dla sieci komórkowych pojawią się w polskich komórkach przy przekraczaniu granicy Włoch. Przydatne informacje można znaleźć też na stronach internetowych konsulatów polskich we Włoszech: www.consolatopolacco.it oraz www.milanokg.it.

MSZ apeluje, by pielgrzymi udający się do Rzymu zabrali ze sobą żywność, wodę, ciepłe ubranie, dokumenty i zapisali sobie numery telefonów do współuczestników wyjazdu oraz numer bezpłatnej infolinii dla pielgrzymów. Zmotoryzowani nie powinni zapomnieć o wymianie opon na letnie i zadbaniu o dobry stan techniczny pojazdu. Wierni powinni tez pamiętać o zabraniu ze sobą formularza E 111, który uprawnia do świadczeń zdrowotnych na terenie UE (formularze takie wydają oddziały NFZ).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tysiące Polaków jadą do Rzymu