Tysiące roboczogodzin młodych pracowników

opublikowano: 06-09-2018, 22:00

Firma, która chce przyjąć do pracy osobę w wieku 15 lat, musi ją skierować na wstępne badania lekarskie.

Pracodawcy mogą już zatrudniać młodocianych pracowników, którzy ukończyli 15 rok życia. Jest to możliwe od września, po zmianach w Kodeksie pracy. Wcześniej granica ta wynosiła 16 lat.

Młodocianym pracownikiem może być (z wyjątkami) osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i nie ma zdrowotnych przeciwwskazań do wykonywania określonego rodzaju czynności. Obowiązkiem pracodawcy jest opracować i ogłosić wykaz prac wzbronionych i dozwolonych dla takich pracowników,a także lekkich, które mogą wykonywać, jeśli są zatrudnieni w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

Młodociany musi być skierowany na wstępne badania lekarskie, a potem na okresowe i kontrolne — przypomina inspekcja pracy.

Według analizy Grupy Progres, w pierwszej połowie tego roku pracownik tymczasowy liczący mniej niż 21 lat spędził w pracy średnio 144 godziny. To o 36 więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Z danych wynika, że większość takich osób pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych (o dzieło lub zlecenie) i w pierwszym półroczu stanowiły one 85 proc. zatrudnionych z tej grupy wiekowej, a w całym ubiegłym roku — 90 proc. Pozostałe mają umowy o pracę.

W 2017 r. suma roboczogodzin przepracowanych przez osoby, które nie ukończyły 21 lat, sięgnęła prawie 438,5 tys., a w pierwszej połowie tego roku — ponad 183 tys. Grupa Progres szacuje, że jeśli w drugim półroczu młodzi ludzie będą pracować niemal trzy razy więcej niż w pierwszym (czyli podobnie jak przed rokiem), ta liczba może wzrosnąć do ponad 500 tys.

Ponadto z analizy wynika, że wśród pracowników tymczasowych w tym wieku więcej jest o 6 proc. mężczyzn niż kobiet.

Pracownicy tymczasowi najczęściej zatrudniani są w budownictwie, hotelarstwie, gastronomii oraz branżach: produkcyjnej, spożywczej, logistycznej i związanych z handlem oraz call center.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy