Ubezpieczenie może zastąpić wkład własny

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 02-02-2001, 00:00

Ubezpieczenie może zastąpić wkład własny

Kredyty mieszkaniowe

Konieczność wpłaty wysokiego wkładu własnego jest częstą barierą dla osób zaciągających kredyt mieszkaniowy. Tymczasem istnieje już możliwość zastąpienia wkładu własnego polisą ubezpieczeniową.

Wysoki wkład własny jest dla banku jednym z najlepszych zabezpieczeń kredytu mieszkaniowego.

Klient, który jest w stanie z własnej kieszeni opłacić znaczną część inwestycji mieszkaniowej, budzi zaufanie bankowców. Fakt, że był on w stanie zgromadzić dużą sumę pieniędzy i przeznaczyć ją na mieszkanie, świadczy, że i w przyszłości będzie wypłacalny i że traktuje swoją inwestycję poważnie. W związku z tym wszystkie banki wymagają od kredytobiorcy — jest to zwykle nienegocjowalny warunek — dysponowania z góry co najmniej 20 lub 30 proc. wartości inwestycji. Równocześnie klienci dysponujący wyższym wkładem są jeszcze milej widziani.

Tylko Europa

Konieczność posiadania wysokiego wkładu własnego uniemożliwia często zaciągnięcie kredytu osobom nie dysponującym zgromadzonym wcześniej kapitałem.

W przypadku inwestycji o wartości 200 tys. zł (średniej wielkości mieszkanie w Warszawie) 30-proc. wkład własny to kwota 60 tys. zł.

Z myślą o takich osobach powstało ubezpieczenie kredytu hipotecznego z niskim wkładem własnym.

— Tylko TU Europa dysponuje obecnie takim produktem. Sprzedajemy go we współpracy z LG Petro Bankiem. Trwają jednak rozmowy z innymi bankami — twierdzi Jarosław Dowbaj, prezes Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa.

Ubezpieczenie oferowane przez Europę obejmuje ochroną kredyt hipoteczny udzielony klientom nie posiadającym minimalnego wkładu własnego. W LG Petro Banku wynosi on 25 proc. Oznacza to w rezulta- cie możliwość kredytowania nawet 100 proc. wartości nieruchomości.

Ubezpieczenie Europy stworzone jest z myślą o osobach dobrze zarabiających.

Dla profesjonalistów

— Produkt adresujemy do dobrze zarabiających młodych profesjonalistów, którzy są już wypłacalni, ale nie dysponują jeszcze odłożonym kapitałem — twierdzi Jarosław Dowbaj.

Ubezpieczenie kredytu z niskim wkładem własnym jest dosyć drogie. Płatne jest jednorazowo i wynosi 8,4 proc. sumy ubezpieczenia, która stanowi sumę brakującego klientowi wkładu własnego. Czyli dla przykładowej kwoty 60 tys. zł jest to ponad 5 tys. zł.

Składkę ubezpieczenia również można zapłacić z kredytu. LG Petro Bank oferuje bowiem pożyczkę obejmującą wszystkie koszty związane z nabyciem nieruchomości pod warunkiem jednak, że łączna kwota kredytu nie będzie przekraczała 100 proc. wartości nieruchomości. Obsługa takiego kredytu byłaby jednak niezwykle droga.

Łukasz Świerżewski

l.swierzewski@pb.pl tel. (22) 611-62-49

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ubezpieczenie może zastąpić wkład własny