Ubezpieczyciele chcą noweli ustawy o PPE

Katarzyna Ostrowska
09-03-2001, 00:00

Ubezpieczyciele chcą noweli ustawy o PPE

Kolejne zmiany przepisów mogą zniechęcić pracodawców

Po zaproponowanych przez posłów Unii Wolności zmianach do ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, które wprowadzają piątą ich formę — tworzoną z TFI, nowelizacji ustawy chcą towarzystwa ubezpieczeniowe. Wszelkie zmiany ustawy mogą jednak zniechęcić pracodawców do tworzenia PPE.

Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi zarejestrował w tym roku 8. pracowniczy program emerytalny. Dla porównania — w analogicznym okresie roku ubiegłego były zaledwie 3 programy. W sumie na rynku działa ich już 37. Ostatnio z trzech do pięciu zwiększyła się liczba towarzystw ubezpieczeniowych zaangażowanych w PPE. Do PZU Życie, Warty Vita i Allianz Życie dołączył Commercial Union oraz Zurich Życie. Liderami w liczbie oferowanych PPE pozostają jednak towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które obsługują 28 programów. Z sześciu TFI obecnych w III filarze przoduje TFI Banku Handlowego — 16 PPE zarejestrowanych w UNFE.

Nowela pro TFI

Ubezpieczyciele pozostają w tyle za TFI, być może dlatego chcą nowelizacji ustawy o PPE. Tym bardziej że projekt noweli autorstwa posłów Unii Wolności uprzywilejowuje TFI. Zakłada on powstanie piątej formy PPE — zakładowego planu emerytalnego. Firma, decydując się na utworzenie tej formy programu, musiałaby wybrać fundusz inwestycyjny zarządzany jedynie przez TFI. Ten rodzaj PPE wymagałby jedynie zgłoszenia do UNFE, a nie rejestracji. Odroczone byłoby też opodatkowanie, bowiem składki i pozostawanie ich na koncie nie byłyby opodatkowane. W ostatnim dniu lutego odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej, zajmującej się tym projektem. Nie podjęła ona jednak żadnych decyzji. Rząd nie przygotował wyliczeń obrazujących obciążenia dla budżetu, spowodowane odroczeniem podatku dochodowego od składki na świadczenie. Zresztą rząd, podobnie jak ubezpieczyciele, nie akceptuje tego rozwiązania.

— Jest to walka towarzystw inwestycyjnych z ubezpieczeniowymi. Miejsca starczy dla wszystkich — mówi Mirosław Kowalski, prezes Grupy Zurich.

Kontra ubezpieczycieli

Zdaniem Jerzego Wysockiego, prezesa Polskiej Izby Ubezpieczeń, poprawiona w ubiegłym roku ustawa o PPE (nowela z 15 kwietnia 2000 r.) nie wpłynęła na rozwój PPE. Okazało się też, że III filar jest tylko dla najbogatszych firm.

— Projekt noweli wprowadzającej piątą formę PPE jest chwalebny. Zmierza do odbiurokratyzowania programu. Posłowie zaoferowali to udogodnienie tylko TFI, co łamie kilka zapisów konstytucji. Samorząd PIU uważa, że założeniami przyjętymi w ostatniej propozycji noweli, jak łatwość rejestracji i dostępność, trzeba też objąć już istniejące formy PPE. Zaproponujemy nowelizację ustawy, która doprowadzi do uzdrowienia III filara — mówi Jerzy Wysocki.

Zdaniem Iwony Dudy, dyrektor departamentu pracowniczych programów emerytalnych w UNFE, potrzebna jest stabilizacja przepisów prawa i jej zdaniem teraz nie jest najlepsza pora na to wprowadzanie zmian.

Priorytetowe wyzwanie

Ustawa w obecnym kształcie nie jest idealna. Analitycy rynku obawiają się jednak, że propozycje kolejnych zmian mogą doprowadzić do tego, że pracodawcy znów zaczną zwlekać z tworzeniem PPE. Walka między TFI a TU, która trwa od startu PPE w kwietniu 1999 roku, może sprawić, że wiele firm wycofa z obawy przed kolejnymi zmianami.

Widać już większe zainteresowanie pracodawców tworzeniem PPE. Przymierzają się m.in. ZUS i Lasy Państwowe, duże krajowe firmy, a także mniejsze z kapitałem zagranicznym. Na zarejestrowanie pracowniczego funduszu emerytalnego czekają pracownicze towarzystwa emerytalne: Energia, Diament, Telekomunikacja Polska. Ten ostatni ma objąć ochroną emerytalną około 64 tys. osób (wielkość porównywalna z najmniejszymi OFE).

Uczestniczenie w PPE staje się priorytetowym wyzwaniem dla TFI i TU. Z TFI do ich tworzenia przymierzają się m. in. Union Investment TFI, Commercial Union TFI. W UNFE znajduje się też wniosek PBK ATUT TFI i PBK Asset Management. Międzyzakładowe programy chcą utworzyć Pioneer PPTFI i Pioneer Pekao Investment Management. UNFE zajmuje się obecnie około 18 wnioskami o zarejestrowanie PPE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ubezpieczyciele chcą noweli ustawy o PPE