Ubezpieczyciele mają nowe prawo

Sejm uchwalił nową ustawę, która wzmacnia pozycję klientów towarzystw.

Koniec dwuletniej sagi o nowym prawie ubezpieczeniowym. Posłowie w piątek uchwalili ustawę o działalności ubezpieczeniowej. Choć początkowo miała ona dostosować polskie prawo do wymogów wchodzącej od 1 stycznia 2016 r. dyrektywy unijnej Solvency 2, to na skutek wydarzeń, do których doszło w ostatnim czasie na rynku ubezpieczeniowym, zostały do niej dodane liczne zapisy poprawiające pozycję klientów w relacjach z zakładami. Chodzi przede wszystkim o polisy inwestycyjne.

— Te rozwiązania są odpowiedzią na niekorzystne i niestety nieuczciwe praktyki instytucji finansowych stosowane przy sprzedaży produktów ubezpieczeniowych. Polegają one na stosowaniu niedozwolonych klauzul umownych, wprowadzaniu klientów w błąd, braku właściwej informacji o opłatach, nadmiernej wysokości opłat oraz pozbawieniu praktycznej możliwości odstąpienia od umowy — mówi Izabela Leszczyna, wiceminister finansów, która była orędowniczką wprowadzenia zmian.

Nowe prawo daje możliwość odstąpienia od polisy inwestycyjnej w ciągu 60 dni od jej zawarcia. Klient, który zdecyduje się na taki krok, dostanie zwrot 96 proc. wpłaconych na ubezpieczenie pieniędzy. Dodatkowo zakład ubezpieczeniowy lub pośrednik będzie musiał dokonać dokładnej analizy potrzeb klienta. Tylko jeśli w jej wyniku stwierdzi, że klient potrzebuje produktu inwestycyjnego, będzie mógł go sprzedać. Nowe prawo ograniczy także swobodę sprzedaży polis grupowych. Ubezpieczający nie może otrzymywać wynagrodzenia lub innych korzyści w związku ze sprzedażą takich produktów. Ma to ograniczyć patologie na rynku ubezpieczeń szkolnych. Przepis ten nie będzie obejmował ubezpieczeń pracowniczych. Ustawa zabrania jednorazowej wypłaty prowizji dla pośrednika ubezpieczeniowego. Ma być wypłacana w comiesięcznych ratach, przez cały okres trwania umowy. Nowe prawo utrzymało obowiązkową przynależność ubezpieczycieli do Polskiej Izby Ubezpieczeń, mimo że początkowo resort finansów chciał, żeby uczestnictwo w samorządzie branżowym było dobrowolne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ubezpieczyciele mają nowe prawo