UBS oczekuje spowolnienia w światowej gospodarce

opublikowano: 03-01-2019, 12:51

Jeden z największych szwajcarskich banków inwestycyjnych, UBS prognozuje spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego w 2019 r. Jego projekcja zakłada na szczęście tylko niewielkie wyhamowanie.

Analitycy szwajcarskiej instytucji uważają, że dynamika rozwoju światowej gospodarki obniży się w tym roku do 3,6 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 3,8 proc. w zakończonym właśnie roku.

UBS
Zobacz więcej

UBS

UBS fot. Bloomberg

Nasza prognoza zakłada, że wzrost w USA będzie ograniczany przez obniżenie fiskalnych bodźców i wyższe stopy procentowe – napisano w raporcie. Z kolei Chiny stoją w obliczu podwójnej presji ze strony amerykańskich taryf celnych i przywrócenia ekonomicznej równowagi swojej gospodarce. 

Zdaniem analityków, spadek globalnego wzrostu będzie oznaczać słabszy wiatr w żagle dla globalnych rynków, które mogą zacząć antycypować koniec cyklu gospodarczego wraz z upływem kolejnych miesięcy  2019 r. 

UBS uważa, że solidny popyt krajowy w strefie euro nie wystarczy, by zrównoważyć spadek eksportu. 

Bank sądzi przy tym, że spowolnienie nie będzie odczuwane w sposób jednolity przez wszystkie kraje, sektory czy firmy.

Spodziewamy się silnego wzrostu w firmach odczuwających takie odwieczne trendy, takie jak wzrost populacji, starzenie się społeczeństwa i urbanizacja.

Jednym z największych wyzwań stojących przed największymi gospodarkami świata jest nowa era bardziej rygorystycznej polityki pieniężnej po dziesięcioletnim bodźcu stymulacyjnym będącym podstawą ożywienia po  kryzysie finansowym z 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu