UBS oczekuje spowolnienia w światowej gospodarce

opublikowano: 03-01-2019, 12:51

Jeden z największych szwajcarskich banków inwestycyjnych, UBS prognozuje spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego w 2019 r. Jego projekcja zakłada na szczęście tylko niewielkie wyhamowanie.

Analitycy szwajcarskiej instytucji uważają, że dynamika rozwoju światowej gospodarki obniży się w tym roku do 3,6 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 3,8 proc. w zakończonym właśnie roku.

UBS
Zobacz więcej

UBS

UBS fot. Bloomberg

Nasza prognoza zakłada, że wzrost w USA będzie ograniczany przez obniżenie fiskalnych bodźców i wyższe stopy procentowe – napisano w raporcie. Z kolei Chiny stoją w obliczu podwójnej presji ze strony amerykańskich taryf celnych i przywrócenia ekonomicznej równowagi swojej gospodarce. 

Zdaniem analityków, spadek globalnego wzrostu będzie oznaczać słabszy wiatr w żagle dla globalnych rynków, które mogą zacząć antycypować koniec cyklu gospodarczego wraz z upływem kolejnych miesięcy  2019 r. 

UBS uważa, że solidny popyt krajowy w strefie euro nie wystarczy, by zrównoważyć spadek eksportu. 

Bank sądzi przy tym, że spowolnienie nie będzie odczuwane w sposób jednolity przez wszystkie kraje, sektory czy firmy.

Spodziewamy się silnego wzrostu w firmach odczuwających takie odwieczne trendy, takie jak wzrost populacji, starzenie się społeczeństwa i urbanizacja.

Jednym z największych wyzwań stojących przed największymi gospodarkami świata jest nowa era bardziej rygorystycznej polityki pieniężnej po dziesięcioletnim bodźcu stymulacyjnym będącym podstawą ożywienia po  kryzysie finansowym z 2008 r.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu