Ubyło najwięcej Japończyków od Hiroszimy

Liczba ludności Japonii spadła w zakończonym roku najwięcej od 1945 r., wynika z danych krajowego ministerstwa zdrowia.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Liczba ludności Kraju Kwitnącej Wiśni spadła w 2013 r. o 244 tys. To oznacza siódmy z rzędu rok kurczenia się liczby mieszkańców kraju i największy jej ubytek od 1945 r., kiedy Amerykanie zrzucili bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, zmuszając kraj do kapitulacji. Liczba urodzeń spadła w 2014 r. o 6 tys., do 1 mln 31 tys. Tymczasem liczba zgonów wzrosła o 19 tys., do 1 mln 275 tys.

- Rosnące koszty opieki społecznej w starzejącym się społeczeństwie grożą zwiększeniem obciążenia długiem, który i tak stanowi już równowartość dwukrotności japońskiego PKB. W tym samym czasie spadek liczby ludności wywiera presję na spadek popytu ze strony konsumentów, utrudniając premierowi Shinzo Abe przerwanie trwającej od 15 lat deflacji – komentowała agencja Bloomberga.

Jak tymczasem poinformowała administracja USA, liczba ludności największej gospodarki świata rosła w ubiegłym roku najwolniej od 1937 r. Od 1 lipca 2012 r. do 1 lipca 2013 r. przybyło 2,3 mln Amerykanów, co oznaczało wzrost liczby ludności o zaledwie 0,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ubyło najwięcej Japończyków od Hiroszimy