Udany start elektrycznego samolotu

opublikowano: 02-08-2018, 22:00

Fortum testuje aeroplan na prąd. Wierzy w ogromny potencjał tego sektora.

We wtorek 31 lipca z lotniska Helsinki-Malmi wzbił się w powietrze Pipistrel Alpha Electro, samolot elektryczny, którego testy rozpoczął Fortum wraz z Helsińskim Stowarzyszeniem Lotnictwa Elektrycznego. Czy oznacza to, że transport samolotowy czeka elektryfikacja? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Zdobytą dzięki testom samolotu elektrycznego wiedzę Fortum chce wykorzystać w przyszłości przy budowie infrastruktury lotniczej do ładowania takich maszyn.
Zobacz więcej

ELEKTRYCZNY TREND:

Zdobytą dzięki testom samolotu elektrycznego wiedzę Fortum chce wykorzystać w przyszłości przy budowie infrastruktury lotniczej do ładowania takich maszyn. Fot. ARC

— Samolot elektryczny jest tańszy w użytkowaniu w porównaniu z jednostkami konwencjonalnymi. Ale to przede wszystkim korzyści dla środowiska naturalnego. Samolot elektryczny to mniejsze emisje szkodliwych substancji do atmosfery oraz, co bardzo ważne, niższy poziom hałasu na terenach położonych w pobliżu lotnisk — podkreśla Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum w Polsce.

Spółka podkreśla, że elektryfikacja transportu jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zmniejszenie emisji CO 2. Koncern chce wykorzystać swoje doświadczenie z tworzenia sieci punktów ładowania samochodów przy planowaniu analogicznej infrastruktury dedykowanej lotnictwu elektrycznemu.

Według ekspertów, na których powołuje się Fortum, lotnictwo elektryczne to sektor o ogromnym potencjale wzrostu. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w pełni elektrycznych silników w małych samolotach i technologii hybrydowej w większych samolotach pasażerskich. Pierwsze tego typu maszyny pasażerskie powinny pojawić się na rynku w ciągu następnych 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy