UdSC: coraz więcej cudzoziemców stara się o azyl w UE

DI, PAP
opublikowano: 16-05-2015, 09:49

626 tys. osób ubiegało się w 2014 r. o status uchodźcy w państwach Unii Europejskiej; to o 191 tys. więcej niż rok wcześniej - wynika z opracowanego przez Urząd do Spraw Cudzoziemców dokumentu pt. "Sytuacja w państwach UE w zakresie ochrony międzynarodowej".

W ciągu ostatniego roku liczba osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w państwach członkowskich Unii wzrosła o 44 proc. - podkreśla UdSC, powołując się na dane Europejskiego Urzędu Statystycznego.

Najwięcej wniosków o nadanie statusu uchodźcy przyjęły w zeszłym roku Niemcy - 202 tys., co stanowi jedną trzecią osób ubiegających się ochronę międzynarodową w Europie. Kolejne państwa przyjmujące znaczące liczy wniosków to: Szwecja – 81 tys. (13 proc.), Włochy – 64 tys. (10 proc.), Francja – 62 tys. (10 proc.) oraz Węgry – 42 tys. (7 proc.).

W porównaniu z 2013 r. ponad podwójny wzrost liczby cudzoziemców starających się o ochronę międzynarodową odnotowały Włochy (+143 proc.) i Węgry (+126 proc.). Znaczący wzrost tej liczby miały też Niemcy (+60 proc.) i Szwecja (+50 proc.), podczas gdy Francja wykazała nieznaczny spadek (-5 proc.).

W zestawieniu z liczbą mieszkańców poszczególnych państw najwyższy wskaźnik wykazała Szwecja (8,4 osób ubiegających się o ochronę na 1000 mieszkańców), Węgry (4,3), Austria (3,3), Malta (3,2), Dania (2,6) i Niemcy (2,5). "Najniższe wartości wskaźnik ten osiąga w Portugalii, Słowacji i Rumunii. Średnio, w całej Europie przypadało 1,2 aplikantów na 1000 mieszkańców" - podkreślono w dokumencie UdSC.

Głównym państwem pochodzenia uchodźców w UE od kilku lat pozostaje Syria. Trwający od 2011 r. zbrojny konflikt reżimu prezydenta Baszara el-Asada z opozycją spowodował już śmierć ponad 200 tys. ludzi. Krwawe walki zmusiły około 8 mln Syryjczyków do opuszczenia swoich domów.

Obywatele tego kraju w zeszłym roku złożyli w państwach Unii 122 tys. wniosków o status uchodźcy. To o 72 tys. więcej niż rok wcześniej. Około 60 proc. wniosków Syryjczycy złożyli w dwóch państwach członkowskich: Niemczech (41 tys.) i Szwecji (30 tys.). Syria jest dominującym obywatelstwem także w dziewięciu innych krajach: Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Niderlandach, Rumunii, Słowenii oraz na Cyprze.

Drugim – pod względem liczebności – państwem pochodzenia uchodźców jest Afganistan. O nadanie statusu uchodźcy w UE ubiegało się w 2014 r. 41 tys. obywateli tego kraju (7 proc. wszystkich aplikujących), głównie w Niemczech (9,7 tys.) i na Węgrzech (8,8 tys.).

Kolejnym państwem pochodzenia jest Kosowo z 37 tys. osób objętych wnioskami (6 proc. wszystkich aplikujących). Ponad połowa z nich (21 tys.) złożyła wniosek na Węgrzech.

W przypadku kilku państw Unii przynajmniej połowa cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową pochodziła z jednego kraju. W 2014 r. było tak w przypadku Cypru (57 proc. wniosków zostało złożonych przez Syryjczyków), Bułgarii (56 proc. Syria), Węgier (50 proc. Kosowo) i Polski (50 proc. Rosja).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / UdSC: coraz więcej cudzoziemców stara się o azyl w UE