UE to szansa i wyzwanie

Lesław Kretowicz
opublikowano: 29-05-2003, 00:00

Resort gospodarki i pracy wysoko ocenia poziom przygotowania polskich eksporterów do ekspansji na rynek UE. Tymczasem eksporterzy oczekują pomocy państwa w promocji ich wyrobów za granicą.

Zdaniem Jacka Piechoty, wiceministra gospodarki, pracy i polityki społecznej, wejście Polski do UE nie wywoła zakłóceń w handlu zagranicznym. Wręcz przeciwnie — polscy eksporterzy są dobrze przygotowani do sprostania wymogom unijnym.

Najlepiej dostosowane są duże firmy z udziałem kapitału zagranicznego, które już teraz swoje wyroby eksportują do UE. Najgorzej wygląda sytuacja małych i średnich firm, z których ponad 40 proc. niewiele wie o dyrektywach UE w zakresie handlu zagranicznego.

Jednak wstąpienie Polski do Unii Europejskiej umożliwi im poprawę jakości produkcji i kondycji finansowej firm.

Wiceminister twierdzi jednak, że przyjęcie stawek celnych stosowanych na wspólnym rynku spowoduje zmniejszenie ochrony taryfowej polskiego rynku.

— W niektórych przypadkach warunki eksportu poprawią się, ale na przykład utrudniony może być dostęp do rynku amerykańskiego. Nasze towary nie będą już miały tam statusu preferencyjnego — ostrzega Jacek Piechota.

Mimo optymizmu resortu gospodarki, eksporterzy obawiają się jednak perspektywy konkurowania na wymagającym rynku UE. Oczekują od rządu większego udziału w działaniach, które promują polskie firmy, marki, produkty i usługi na wspólnym rynku.

— Promocja polskiego eksportu oceniana jest przez przedsiębiorców jako skromna z powodu małych środków z budżetu — zgodnie stwierdzili przedsiębiorcy, uczestniczący w zorganizowanej przez resort gospodarki i pracy konferencji „Rozwój polskiego eksportu do krajów UE”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UE to szansa i wyzwanie