Umiemy robić dobre meble na długie lata

Partnerem publikacji jest ORiSTO
opublikowano: 10-02-2023, 12:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rozmowa z Krzysztofem Ornowskim, prezesem zarządu ORiSTO

ORiSTO to producent mebli łazienkowych o nieszablonowej polityce prowadzenia biznesu. Ideę, która przekłada się na rozwój i sukcesy spółki, można nazwać „filozofią nowego rzemiosła”. Jak należy rozumieć to sformułowanie?

Właśnie to połączenie tradycji i innowacji nazywam nowym rzemiosłem. Przeniesienie tej idei na meble powoduje, że są one nie tylko estetyczne i trwałe, lecz również odzwierciedlają detal, tak charakterystyczny dla porządnej rzemieślniczej roboty.Krzysztof Ornowski, prezes ORiSTO
Właśnie to połączenie tradycji i innowacji nazywam nowym rzemiosłem. Przeniesienie tej idei na meble powoduje, że są one nie tylko estetyczne i trwałe, lecz również odzwierciedlają detal, tak charakterystyczny dla porządnej rzemieślniczej roboty.Krzysztof Ornowski, prezes ORiSTO

Jesteśmy firmą rodzinną i tradycyjnie rzemieślniczą – to nasze DNA. Firma została założona 90 lat temu przez mojego dziadka, który w 1933 r. otworzył jako kołodziej zakład świadczący usługi dla ludności, a po nim firmę przejął mój ojciec – jako mistrz w zawodzie kołodzieja i stolarza. To ojciec uczył mnie, po to bym kontynuował jego dzieło, a dzisiaj ja – jako mistrz w zawodzie stolarza – przygotowuję do tego samego swoje dzieci. To tworzy nasze dziedzictwo i tożsamość: rodzina jako fundament i nośnik wartości, drewno jako materiał wykorzystywany w różnej postaci oraz idea rzemieślnika – fachowca, gwaranta najwyższej jakości i stolarskiej dokładności. Firma przez lata ulegała różnym fizycznym przekształceniom – zmieniały się jej wygląd, lokalizacja, pomysł na produkt – ale te trzy filary były nienaruszalne. Dziś łączymy kunszt decydujący o solidności naszych wyrobów ze świeżym spojrzeniem na produkt, z innowacyjnymi technologiami, nowoczesnymi materiałami i designem odpowiadającym najnowszym trendom. Właśnie to połączenie tradycji i innowacji nazywam nowym rzemiosłem. Przeniesienie tej idei na meble powoduje, że są one nie tylko estetyczne i trwałe, lecz również odzwierciedlają detal, tak charakterystyczny dla porządnej rzemieślniczej roboty. Dzięki temu nasze kolekcje są nietuzinkowe, a pomysłami wyprzedzamy konkurencję.

W ostatnich latach firma przeszła rewolucję. Przy wsparciu dotacji z Unii Europejskiej uruchomiliście dział badawczo-rozwojowy i całkowicie zrewidowaliście swoje myślenie o produkcie. Co dzięki temu zyskaliście?

Dwa lata temu rzeczywiście postawiliśmy na głowie nasz sposób myślenia o designie, jakości produktu i wraz z synem uruchomiliśmy dział R&D. Chociaż było to kosztowne i pochłonęło wiele pracy, dziś nikt w firmie nie żałuje tej decyzji. Inwestycja ta posunęła ORiSTO kilka kroków do przodu. Zawsze sprzedawaliśmy meble trwałe, rzetelne i wykonane z najlepszych materiałów, ale dziś możemy mieć pewność, że użyte przez nas komponenty spełniają nasze oczekiwania i wszelkie normy. Każda partia materiałów jest kontrolowana przez dział R&D. Każdy nowy projekt, zanim trafi do sprzedaży, sprawdzany jest w komorze klimatycznej, która odpowiada pięcioletniemu okresowi użytkowania w łazience. Przeprowadzamy chemiczne badania produktów pod względem emisyjności. Testujemy liczbę przesunięć prowadnic i twardość lakieru. To, że jako jedyna firma na rynku zapewniamy pięcioletnią gwarancję na meble do łazienek, świadczy o tym, że postawiliśmy na przewagę technologiczną związaną z zabezpieczeniem przeciwko działaniu wody na detale z drewna i materiały powiązane z drewnem. Dbamy o trzy najważniejsze rzeczy: jakość, design i gwarancję. Te trzy składowe tworzą firmę ORiSTO, czyli Ornowscy i Stolarstwo.

Jakie efekty tamtej decyzji widzi pan dzisiaj?

W portfolio mamy wiele interesujących estetycznie linii mebli łazienkowych, ale teraz jesteśmy w stanie proponować kolekcje, które nie mają sobie równych na rynku. Na przykład Louis, czyli kolekcja premium, która nie tylko zachwyca stylistyką, lecz również spełnia najwyższe standardy jakościowe. Użyte przez nas technologie oraz wzornictwo skupione na detalu pozwoliły nam stworzyć produkt, o którym śmiało można powiedzieć, że jest w tej chwili jedną z najciekawszych propozycji na rynku mebli łazienkowych w Europie, przez niektórych porównywaną nawet do kolekcji wysoko pozycjonowanych, ekskluzywnych damskich torebek. Oczywiście o wyjątkowości produktu i jego przewadze rynkowej decydują klienci, dlatego cieszy mnie, że ta unikatowość znajduje potwierdzenie w sprzedaży kolekcji i obrotach spółki. Jesienią planujemy nową kolekcję premium o równie ciekawym wzornictwie, skierowaną do klientów, którzy są mniej podatni na skutki kryzysu przetaczającego się obecnie przez światowe rynki. Wierzymy, że nasza rzemieślnicza solidność i potwierdzona testami jakość będą dla nich argumentem świadczącym o tym, że decydując się na markę ORiSTO, wybierają produkt, który długo będzie wyjątkowy i funkcjonalny. W końcu wyroby rzemieślnicze mają służyć swoim odbiorcom przez wiele lat – to definiuje dobrego fachowca i dobrą firmę. Dlatego nasze meble są wytrzymałe, a ich walory techniczne i oryginalny design przyciągają do nas nowych odbiorców oraz sprawiają, że starzy klienci chętnie wracają. ORiSTO nigdy nie kojarzyło się z bylejakością, której jest sporo na rynku. Jestem to winien moim antenatom – rzemieślnikom z krwi i kości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane