UNFE będzie strażnikiem rynku

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 1999-09-24 00:00

UNFE będzie strażnikiem rynku

NIE — DUŻYM OFE: Należy zapobiegać groźbie powstania oligopolu na rynku, gdyż zagraża to interesom członków funduszy emerytalnych — przekonuje Cezary Mech, prezes UNFE. fot. GK

Cezary Mech, prezes Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, jest przeciwnikiem zbyt dużej koncentracji rynku funduszy emerytalnych. Obawia się, że zagroziłoby to interesom klientów.

— Dlaczego UNFE jest przeciwnikiem łączenia i przejmowania OFE, które znajdują się w pierwszej dziesiątce pod względem liczby klientów?

— Warunkiem właściwego funkcjonowania rynku jest konkurencja. Obecnie, mimo tendencji malejącej, wskaźnik koncentracji rynku OFE wynosi 1,37, a powinien poniżej 1. Łączenie dużych OFE zwiększa poziom koncentracji.

— Jak, Pana zdaniem, będzie wyglądać przyszła struktura rynku emerytalnego w Polsce oraz układ sił po konsolidacji?

— W interesie członków OFE trzeba zastanowić się nad tym, jakie działania podjąć, aby wzmocnić konkurencję i ograniczyć koncentrację na rynku. W Ameryce Łacińskiej funkcjonują zarówno duże fundusze, jak i takie, które mają kilkadziesiąt tysięcy członków. Dlaczego nie miałoby tak być również w Polsce? Ewentualna ewolucja rynku funduszy emerytalnych musi odbywać się w sposób całkowicie zabezpieczający interesy ich członków.

— Jak UNFE będzie kontrolował wycenę jednostek rozrachunkowych? Jakie kroki zostały zrobione w tym kierunku?

— Kontrolujemy inwestycje OFE od początku. Dzięki dziennym sprawozdaniom możemy ją prowadzić bez przerwy. Od sierpnia raporty otrzymujemy w formie elektronicznej, co ułatwia ich przetwarzanie. Duży wzrost jednostki był związany m.in. z nikłą wielkością przekazywanych środków do OFE, co prowokowało zarządzających funduszami do obchodzenia prawa, oraz wysokością pobieranej prowizji przy transakcjach. Sytuacja znacznie poprawiła się w związku ze zwiększeniem się aktywów na kontach OFE.

— W jaki sposób UNFE zamierza współpracować z PUNU, GINB i KPWiG w celu kontroli wyceny jednostek?

— UNFE kontroluje wycinek rynku finansowego w Polsce. Tam, gdzie się kończą jego kompetencje, potrzebna jest współpraca z innymi strażnikami rynku finansowego. UNFE współpracuje z tymi instytucjami od początku swego istnienia i współpraca ta dotyczy także kwestii związanych z transakcjami OFE.

— Jak Pan ocenia stosunek UNFE do PTE? Chodzi szczególnie o kary i ich częstotliwość?

— Celem funkcjonowania UNFE jest dbanie o interes członków OFE, a jego podstawą ustawa. Dlatego wszelkie działania z tym związane i zgodne z prawem są uzasadnione.

Katarzyna Ostrowska

25.09, w godz. 10-15, będzie

w UNFE (Warszawa, ul. Foksal 10)

dniem otwartym.