Unia bije na pszczeli alarm

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 20-10-2011, 06:05

Zwiększona śmiertelność pszczół zagraża produkcji żywności i stabilności środowiska w UE.

Komisja rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego przyjęła raport wzywający władze Unii Europejskiej oraz wszystkich krajów członkowskich do zwiększenia wysiłków i nakładów na rzecz ochrony pszczół. Powód? Z krajów UE, a także innych części świata, napływają doniesienia o podwyższonej śmiertelności pszczół, wskutek czego ich populacja w ostatnich latach skurczyła się do niebezpiecznie
niskiego poziomu.

Także w Polsce populacja pszczół jest dużo niższa od optymalnego poziomu. Nasz kraj wypada jednak i tak dużo lepiej niż kraje zachodnie.

— W Polsce żyje obecnie około 890 tys. rodzin pszczelich, a powinno ich być co najmniej 2 mln — mówi Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Jakie są przyczyny spadku populacji pszczół w Europie? Eksperci uważają, że najważniejszą jest stosowanie w rolnictwie toksycznych dla pszczół typów pestycydów (środków ochrony roślin). 

— Główne znaczenie gospodarcze pszczół to nie miód, którego sprzedaż wynosi około 400 mln zł rocznie, lecz zapylanie roślin uprawnych i sadowniczych, którego wartość jest szacowana na 6 mld zł — podkreśla Tadeusz Sabat.

Cały artykuł w czwartkowym Pulsie Biznesu lub tutaj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Branża spożywcza / Unia bije na pszczeli alarm