UNICE za szybką akcesją Polski

Inga Rosińska
opublikowano: 05-12-2001, 00:00

Polska powinna być jak najszybciej w UE – uważają europejscy przedsiębiorcy. W specjalnym raporcie Unii Konfederacji Przemysłu i Pracodawców Europy (UNICE) pojawia się też krytyka, m.in. za korupcję i ślimaczącą się prywatyzację.

UNICE nie ma wątpliwości, że Polska jest najważniejszym krajem dla europejskiego przemysłu i unijnych pracodawców. W raporcie przygotowanym przez ekspertów UNICE na temat kandydatów do UE tylko we fragmencie poświęconym Polsce znalazło się zdanie „środowisko europejskiego biznesu popiera aktywnie jak najszybsze wejście Polski do Unii”. Jak tłumaczy Susanne Klunkert z brukselskiej siedziby UNICE, europejskie organizacje wiedzą, że to Polska zmieni system gospodarki europejskiej.

— Jeśli spojrzymy na wielkość kraju, to widzimy, jak ważne jest wejście Polski do UE. Duży kraj to duży rynek — wyjaśnia Klunkert.

Od Polski pracodawcy oczekują zniesienia pozataryfowych przeszkód w wymianie handlowej — chodzi o normy i certyfikaty na towary importowane, mimo że w UE nie ma takich wymagań. Pracodawcy domagają się negocjowania z Polską protokołu do Układu Europejskiego co do oceny zgodności i akceptacji produktów przemysłowych. Eksperci UNICE uważają, że nasz kraj powinien zaakceptować certyfikaty i standardy UE, zanim stanie się pełnoprawnym członkiem Unii.

Firmy z UE „wierzą w pozytywny rozwój polskiej gospodarki w bliskiej przyszłości”, ale jako warunek rozwoju wymieniają kontynuowanie polityki nakierowanej na rynek, stabilnej polityki fiskalnej i stwarzanie pozytywnego klimatu dla biznesu. Pracodawcy ostrzegają, że przeciągająca się prywatyzacja głównych sektorów gospodarki to kula u nogi — bez prywatyzacji Polska nie ma co marzyć o „osiągnięciu pełni potencjału gospodarczego”.

Ekspertom UNICE nie podoba się polska administracja. Raport przypomina, że bez sprawnej i stabilnej administracji nie może być mowy o stabilnym klimacie prawnym dla inwestorów.

Kolejna uwaga dotyczy usprawnienia procedur celnych i walki z obchodzeniem unijnych zasad importu. UNICE zgadza się z Komisją Europejską, że w dziedzinie polityki konkurencji Polska musi dostosować się do norm UE. Nie może być wyjątków przy przyznawaniu przez polski rząd pomocy państwowej – uważają przedsiębiorcy. Dlatego mówią twarde „nie” polskim specjalnym strefom ekonomicznym i domagają się zastosowania w nich takich samych zasad, jakie panują w Unii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Inga Rosińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu