Unicredit został zdetronizowany

ANP
opublikowano: 25-08-2006, 00:00

Inwestor Pekao utracił palmę pierwszeństwa na własnym rynku. Wyprzedzi go nowy gigant o kapitalizacji 63 mld EUR.

Prawdopodobnie już jutro rady mediolańskiego Banca Intesa i turyńskiego Sanpaolo IMI spotkają się na oddzielnych sesjach, by przedyskutować warunki ewentualnej fuzji. Jeśli dadzą zielone światło, powstanie największy pod względem liczby oddziałów bank we Włoszech i dziesiąty w Europie (6320 placówek). Jego kapitalizacja może sięgnąć 63 mld EUR. Będzie to największa w ostatnim czasie fuzja we włoskim sektorze finansowym.

— Mam nadzieję, że umowa dojdzie do skutku, bo takie konsolidacje służą całemu systemowi bankowemu — komentuje Romano Prodi, premier Włoch.

Choć nowy gigant będzie pod względem aktywów mniejszy od Unicredit, właściciela Pekao i Banku BPH, w rzeczywistości silniej zaznaczy swoją obecność we Włoszech. Choćby ze względu na większą liczbę oddziałów. Unicredit, który w zeszłym roku przejął niemiecki HVB, skoncentrował się na Europie Wschodniej.

Kursy Banca Intesa i Sanpaolo IMI poszły wczoraj w górę. Po południu akcje pierwszego zyskiwały ponad 9 proc., a drugiego — ponad 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu