Unijna gospodarka zbliża się do dna

opublikowano: 30-07-2019, 22:00

Przedsiębiorcy coraz gorzej postrzegają przyszłość swojego biznesu, ale ekonomiści uspokajają — koniec roku przyniesie lepsze wieści.

ESI, czyli unijny wskaźnik koniunktury gospodarczej, obniżył się w lipcu w strefie euro ze 103,3 pkt w czerwcu do 102,7 pkt w lipcu, głównie z powodu alarmującego spadku produkcji zgłaszanego przez przemysł. Pesymizm przedsiębiorców coraz wyraźniej odzwierciedlają twarde dane z gospodarki, więc coraz więcej ekspertów nerwowo wstrzymuje oddech przed spodziewaną recesją.

Przemysł sieje strach

Nastroje w strefie euro pogarszają się niemal we wszystkich badanych sektorach: przemyśle, usługach, sprzedaży detalicznej i budownictwie. Jedynie konsumenci z nieco większym optymizmem patrzą na swoją przyszłą sytuację finansową, choć jednocześnie nasiliły się obawy o wzrost bezrobocia w najbliższej przyszłości. Obawy te pokrywają się z oczekiwaniami drugiej strony rynku pracy — plany zatrudnienia znacznie się skurczyły, zwłaszcza w przemyśle i budownictwie. Najwięcej pesymistów w lipcu przybyło w Niemczech, gdzie w miesiąc wskaźnik spadł o 2,4 pkt. W Polsce, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, ESI spadł o 0,8 pkt.

Zdaniem Berta Colijna, starszego ekonomisty ING na strefę euro, lipcowy spadek w sektorze usług wynika głównie z rewizji oczekiwań dotyczących przyszłego popytu. Nie powinniśmy więc obawiać się o ten dział unijnej gospodarki, który dotychczas zapewniał wzrost unijnego PKB. Gorzej wygląda sytuacja w przemyśle.

„Najbardziej niepokojący jest alarmujący spadek produkcji obserwowany w ostatnich miesiącach w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Jest to zgodne z bardzo słabymi wynikami PMI opublikowanymi w zeszłym tygodniu i wskazuje, że sytuacja może się pogorszyć, zanim się poprawi” — twierdzi analityk ING.

Szwedzka zagadka

Jutro poznamy także szacunkowy wzrost gospodarczy w strefie euro za drugi kwartał. Rynkowy konsens wskazuje na zwyżkę rzędu 0,2 proc, a więc o połowę mniejszą niż w pierwszym kwartale. Dziś poznaliśmy szacunek dla Szwecji, gospodarki silnie powiązanej z Niemcami. Szwedzki PKB spadł o 0,1 proc. kwartał do kwartału i wzrósł o 1,4 proc. rok do roku, znacznie poniżej oczekiwań (wzrost odpowiednio o 0,3 proc. i 1,9 proc.).

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Johan Lof, starszy ekonomista szwedzkiego Handelsbanku, ostrzega, że zanosi się na coraz gorsze dane gospodarcze z serca Skandynawii: „Wzrost PKB jest teraz niższy niż potencjalny, więc choć nadal mamy boom gospodarczy, klimat stopniowo się schładza. To szkodzi przyszłej presji inflacyjnej, którą uważamy za kluczową dla polityki Riksbanku [szwedzki bank centralny — red.]. Konsumpcja gospodarstw domowych rozpoczęła 2019 r. gorzej, niż myśleliśmy, podczas gdy eksport przekroczył nasze oczekiwania. W świecie konfliktów handlowych taka sytuacja nie nastraja optymistycznie” — zauważa szwedzki ekspert.

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, spodziewa się, że cierpienie europejskiej gospodarki nie potrwa długo.

— Podstawowe pytanie brzmi, czy to już dno — zachowanie szwedzkiego PMI i decyzje EBC sugerują, że już niedługo zostanie ono osiągnięte. Trzeci kwartał będzie zły, choćby z uwagi na niekorzystną pogodę rujnującą rolnictwo i utrudniającą żeglugę śródlądową, ale potem może być już lepiej. Dotychczas szwedzki PMI wyprzedzał o 2-3 miesiące PMI dla strefy euro. W ostatnich miesiącach wskaźnik dla szwedzkiego przemysłu odbił, w związku z czym spodziewam się, że w ostatnim kwartale 2019 r. strefę euro też czeka lekkie odbicie. W przyszłym roku, przy mocno akomodacyjnej polityce pieniężnej, będzie lepiej w Niemczech i całej strefie euro. Zakładamy przy tym, że nie dojdzie do eskalacji wojen handlowych, a Wielka Brytania dogada się z UE i unikniemy twardego brexitu — puentuje ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane