Unijne niebo pod specjalnym nadzorem

TwojaEuropa.pl
15-09-2009, 16:37

Od 1 stycznia 2012 roku linie lotnicze zarówno europejskie jak i spoza Europy muszą monitorować emisję szkodliwych substancji przez posiadane samoloty, aby latać do UE.

Jak informuje portal TwojaEuropa.pl, około stu rosyjskich linii lotniczych, w tym ”Aeroflot”, zostało umieszczonych na liście spółek lotniczych, które od 2012 roku mogą mieć zakaz lotów do portów lotniczych na terenie całej UE. Związane jest to z normami ekologicznymi mającymi wejść w życie od 2012 roku.

W spisie podsumowującym znalazło się około czterech tysięcy linii lotniczych, również tych największych, ze wszystkich kontynentów w tym z Europy i ze Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z nowym ustawodawstwem Unii Europejskiej, ważnym od 1 stycznia 2012 roku, wszystkie linie lotnicze – europejskie i nieeuropejskie – wykonujące loty do UE będą zmuszone ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Na przewoźników nie stosujących się do nowych norm, mogą być nałożone kary, aż do całkowitego zakazu lotów do UE. Od stycznia 2010 roku linie mają obowiązek monitorować emisję szkodliwych substancji przez posiadane samoloty.

Według danych zgromadzonych przez międzynarodowych ekspertów, na transport powietrzny przypada 13% ogólnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery powodowanej w skali globalnej przez wszystkie rodzaje transportu, i 2% globalnej emisji CO2 na skutek działalności człowieka.

Nowe normy zostały przyjęte przez Unię Europejską w styczniu br., pomimo opozycji ze strony większości członków Międzynarodowego zrzeszenia przewoźników powietrznych International Air Transport Association (IATA).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TwojaEuropa.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Unijne niebo pod specjalnym nadzorem