Czytasz dzięki

Unikalne baterie zasilą samoloty

opublikowano: 31-01-2018, 22:00

Transport lotniczy

Napęd elektryczny wkracza również w przestworza. Spółka Boeing HorizonX kupiła właśnie mniejszościowe udziały w start-upowej firmie Cuberg, specjalizującej się w rozwoju nowego typu baterii. Celem tego posunięcia jest stworzenie zasilanych elektrycznie samolotów. Boeing w 2017 r. wspólnie z liniami lotniczymi JetBlue zainwestował w firmę Zunum Aero prowadzącą badania nad zelektryfikowanymi samolotami. Richard Wang, współzałożyciel i dyrektor generalny Cuberga, powiedział CNBC, że stosowane dzisiaj baterie nie nadają się do zastosowania w samolotach komercyjnych ze względu na zbyt dużą masę. Kierowana przez niego firma pracuje nad akumulatorami, które są lżejsze i mniej łatwopalne.

Testy prototypów mają ruszyć jeszcze w 2018 r. — Technologia Cuberga zapewnia jeden z najwyższych poziomów gęstości energii, jakie widzieliśmy na rynku, a ich unikalny skład chemiczny sprawia, że mogą się okazać stabilnym, bezpiecznym rozwiązaniem dla przyszłego elektrycznego transportu powietrznego — uważa Steve Nordlund, wiceprezes Boeing HorizonX.

Firmę Curberg założyli naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Projektuje baterie do zastosowań lotniczych i przemysłowych. Jej ogniwa składają się z litowej anody, opatentowanego elektrolitu i wysokonapięciowej katody zapewniającej dużą gęstość energii i wytrzymałość termiczną. Dzięki wsparciu finansowemu Boeinga start-up zwiększy zespół i placówkę badawczo-rozwojową oraz zautomatyzuje produkcję. Natomiast spółka Zunum Aero zamierza do 2022 r. wprowadzić na rynek niewielki samolot hybrydowy, który zabierze na pokład 12 pasażerów. Jego zasięg ma wynosić ponad 1,1 tys. km, a prędkość około 550 km/h. Jeśli powstaną lepsze baterie, Zunum chce pod koniec przyszłej dekady stworzyć samolot, który pomieści 50 pasażerów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane