Czytasz dzięki

Unilink znalazł inwestora

opublikowano: 18-07-2018, 22:00

Największy w Polsce pośrednik ubezpieczeniowy pozyskał kapitał na rozwój. Zaufał mu fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors.

Polish Enterprise Fund VIII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), obejmie 38 proc. akcji Unilinku, największej multiagencji na rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce. Nie jest to wyłącznie inwestycja portfelowa — EI również dokapitalizuje spółkę.

Wartość inwestycji nie została ujawniona. Strony oczekują na akceptację Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Funduszowi doradzały firmy: TDI Corporate Finance i SSW Pragmatic Solutions.

— Unilink wyróżnia się na rynku wysoką dynamiką wzrostu, skalą biznesu, wydajnością operacyjną oraz skutecznością przyjętej strategii i zaawansowania rozwoju organizacyjnego. Spółka od zawsze była skoncentrowana na tworzeniu wartości zarówno dla agentów, jak i dla klientów końcowych. Swojej szybko rosnącej sieci partnerów Unilink oferuje skuteczną i zaawansowaną technologicznie platformę, dzięki której mogą sprzedawać produkty najlepiej dostosowane do potrzeb konsumentów — mówi Dariusz Prończuk, partner zarządzający w Enterprise Investors odpowiedzialny za transakcję.

Unilink jest 20. inwestycją EI w sektor usług finansowych w Polsce i Europie Środkowo- -Wschodniej. Agregator ubezpieczeniowy z Igorem Rusinowskim na czele zadebiutował na rynku osiem lat temu. Aktualna strategia spółki zakłada dynamiczny rozwój. Do końca 2018 r. planuje zebrać miliard złotych ze sprzedanych polis i przyciągnąć do siebie 13 tys. agentów — sprzedawców.

— Chcielibyśmy zostać największą firmą zajmującą się dystrybucją ubezpieczeń w Europie Środkowo- -Wschodniej. Aby to osiągnąć, potrzebujemy silnego partnera finansowego, z odpowiednim know-how, który będzie wspierać nasz dalszy rozwój. Ta decyzja jest gwarancją dla naszych agentów, że będziemy dalej inwestować w nasz model biznesowy, obsługę, systemy IT oraz w naszych ludzi — mówi Igor Rusinowski, prezes zarządu Unilink. Prędkość stwarza jednak ryzyko.

— Przy takim tempie wzrostu łatwo można przeinwestować. W pewnym momencie koszty mogą przerosnąć możliwości spółki, a to prowadzi do poważnych kłopotów finansowych — zauważa Marcin Broda, analityk Ogma, wydawcy „Dziennika Ubezpieczeniowego”.

Polski rynek multiagencyjny jest rozdrobniony i aktualnie trwa faza konsolidacji. Działa na nim około dwudziestu liczących się podmiotów, z czego tylko siedem zbiera z rynku około 100 mln zł ze sprzedanych polis. Na tle Europy wyróżnia nas unikalny model biznesowy, który może pomóc Unilinkowi w zagranicznej ekspansji, na którą ma zakusy.

— Wchodząc za granicę, można dostosować się do miejscowych standardów albo próbować forsować własny model dystrybucji ubezpieczeń, w tym przypadku atrakcyjny dla klientów ze względu na bogatą paletę produktów ubezpieczeniowych od różnych dostawców. Potencjał rozwoju polskiego agregatora dostrzegam na odpowiednio dużym rynku niemieckim, na którym standardem są agenci sprzedający dla konkretnej firmy. Ekspansji Unilinka nie spodziewam się jednak zbyt szybko, bowiem w Polsce wciąż jest wiele do zrobienia — dodaje Marcin Broda. © Ⓟ

10,5 tys. Tylu agentów współpracuje z Unilinkiem.

1,8 mld EUR Tyle do tej pory zainwestował Enterprise Investors poprzez swoje fundusze…

142 ...w tyle spółek działających w różnych sektorach gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane