United Airlines wdrażają nowy program dobrowolnych odejść

ARŻ, Reuters
opublikowano: 22-01-2021, 18:21

Amerykański przewoźnik lotniczy zaoferował swoim pracownikom dobrowolne odejścia na nowych zasadach dotyczących odpraw i świadczeń zdrowotnych. To część planu restrukturyzacji, który do 2023 roku ma przynieść oszczędności rzędu 2 mld USD rocznie, pisze Reuters.

United Airlines
United Airlines
Fot. Nel Botha/Pixabay

„Biorąc pod uwagę utrzymujące się wahania popytu na podróże, będziemy szukać nowych sposobów na zapewnienie naszym pracownikom elastyczności poprzez wprowadzenie programu dobrowolnych odejść, który pomoże nam obniżyć koszty“ - stwierdziła rzeczniczka United Airlines.

W notatce wyszczególniono, że program jest skoncentrowany na wynagrodzeniach i świadczeniach zdrowotnych. Będzie indywidualnie dostosowywany do pracowników biorąc pod uwagę ich wiek i staż pracy.

Linie lotnicze z Chicago w środę ogłosiły, że w wyniku restrukturyzacji, której elementem jest program dobrowolnych odejść, chce zaoszczędzić do 2 mld USD rocznie w ciągu najbliższych dwóch lat.

W październiku 2020 roku United Airlines w wyniku kryzysu w branży lotniczej zwolniły 13 tys. osób. Część z nich przywrócono do pracy pod koniec 2020 roku po dofinansowaniu amerykańskich przewoźników kwotą 15 mld USD w ramach pakietu rządowych bodźców fiskalnych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane