UOKiK bardzo łagodny dla firm

opublikowano: 11-09-2017, 22:00

Urząd antymonopolowy jeszcze nie zaostrzył kursu wobec przedsiębiorców. W pierwszej połowie roku nałożył tylko 2,8 mln zł kar

Strachy na Lachy. To porzekadło idealnie pasuje do zapowiedzianego pod koniec 2016 r. zwiększenia surowości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wobec firm naruszających interesy konsumentów, nadużywających pozycji dominującej bądź zawierających zakazane porozumienia.

Marek Niechciał, prezes UOKiK, kilka dni przed Sylwestrem ubiegłego roku publicznie zapowiedział zmianę strategii działania kierowanego przez siebie urzędu. Poinformował, że urząd antymonopolowy odejdzie od tzw. miękkich metod na rzecz metod twardych, oznaczających nakładanie znacznie wyższych kar finansowych za łamanie przepisów przez przedsiębiorców.

— Limit nakładanych przez nas kar wynosi 10 proc. rocznego obrotu firmy ale wyjściowe stawki wynoszą 1 proc., czasem 3 proc. rocznego obrotu. To zdecydowanie za mało. Dlatego chcę zmienić wytyczne dotyczące karania i podnieść pułapy. W niektórych przypadkach, szczególnie ciężkich naruszeń antymonopolowych, nie możemy stosować miękkich wezwań — mówił w grudniu 2016 r.

Marek Niechciał, prezes UOKiK. Poprosiliśmy UOKiK o dane o karach finansowych nałożonych na firmy w pierwszej połowie 2017 r. Okazuje się, że jak dotychczas, nowa, surowa strategiajeszcze nie zadziałała. Dowodem na to jest tylko 2,8 mln zł łącznych kar, jakie spadły na 23 przedsiębiorców od stycznia do czerwca. Natomiast w całym 2016 r. UOKiK nałożył na 88 firm aż 106 mln zł kar.

W latach wcześniejszych także łączne roczne kary szły w grube dziesiątki milionów złotych a nawet ponad 100 mln zł (infografika). Poprosiliśmy UOKiK o komentarz, jak wynik sankcji finansowych pierwszej połowy 2017 r. ma się do zapowiedzianej strategii zwiększenia surowości karania. Urząd nie chciał jednak odnosić się do wypowiedzi prezesa.

Wytłumaczył jedynie, że w pierwszych półroczach poprzednich lat także nakładał bardzo niskie kary finansowe. Podał, że w pierwszej połowie 2016 r. było to tylko 175,5 tys. zł, a w pierwszej połowie 2015 r. 680 tys. zł. Obiektywnie rzecz biorąc, w pierwszym półroczu 2017 r. nastąpił wzrost łącznej kwoty nałożonych kar w porównaniu z analogicznymi okresami dwóch poprzednich lat lecz trudno ten wynik uznać za realizację nowej strategii „surowości karania”.

— Najwięcej decyzji wydajemy pod koniec roku kończąc sprawy, ponieważ w nowym roku chcemy zaczynać kolejne. Za praktyki najdotkliwsze dla rynku i konsumentów będą surowe kary. Działania UOKiK należy oceniać z perspektywy całego roku — mówi Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK. Zapytaliśmy, czy UOKiK zaczyna postępowania tylko na początku danego roku aby zakończyć je i wydać decyzje przed 31 grudnia. Odpowiedziano nam, że zaczyna postępowania w różnych miesiącach i prowadzi je w ciągu całego roku. Aleksander Barczewski, przed laty radca prezesa UOKiK, nie wyklucza, że zapowiedź wyższych kar na niektóre firmy zadziałała jak straszak. Przyznaje też, że w urzędach jest tendencja do zamykania spraw do końca roku.

— Zawsze tak było, że urzędnicy w miarę możliwości chcą pozamykać prowadzone sprawy do końca danego roku aby nie przechodziły na kolejny. Nie można wykluczyć, że i w UOKiK się to zdarza. Jednak na pewno nie jest to reguła. Ponadto UOKiK wszczyna postępowania także pod koniec danego roku, więc obiektywnie nie ma możliwości zakończenia ich w tym samym — mówi Aleksander Barczewski. Czy spodziewa się, że w drugiej połowie 2017 r. UOKiK znacznie zwiększy wysokość kar dla firm? — Nie sądzę. Nie mam przesłanek żeby się tego spodziewać. Obserwuję rynek i nie mam żadnych sygnałów wskazujących, że w tym roku jakieś firmy mogłyby być surowo ukarane przez UOKiK, ale czas pokaże — dodaje Aleksander Barczewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu