Czytasz dzięki

UOKiK tropi zmowę dilerów DAF

opublikowano: 21-05-2020, 22:00

Urząd sprawdza, czy firmy sprzedające ciężarówki nie podzieliły między siebie polskiego rynku. Jeśli tego dowiedzie, zapłacą karę — nawet 10 proc. rocznych obrotów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko trzem dilerom DAF. Nie chodzi jednak o zmowę cenową. Urzędnicy zwracają uwagę, że równie groźny jest podział rynku polegający na tym, że przedsiębiorcy — zamiast prowadzić uczciwą konkurencję — ustalają, że na danym obszarze nie będą rywalizowali. W efekcie klienci tracą możliwość kupna produktów od wybranych sprzedawców lub otrzymują oferty z wyższymi cenami. Takie właśnie porozumienie, zdaniem UOKiK, mogli zawrzeć dilerzy samochodów ciężarowych marki DAF: Wanicki z Mogilan, DBK z Olsztyna i WTC z Długołęki. Na niedozwolone działania mają wskazywać dowody uzyskane m.in. podczas przeszukań w siedzibach firm.

— Według naszych informacji przedsiębiorcy uzgodnili, że każdy z nich będzie startował w przetargach publicznych jedynie na określonym terytorium i nie będzie składał ofert w rejonie przydzielonym innemu. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, dilerom tym grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu — mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

To nie pierwsza interwencja urzędu w związku z możliwązmową dilerów ciężarówek. W kwietniu 2019 r. wszczęte zostało postępowanie przeciwko pięciu sprzedawcom, wśród nich były również DBK i WTC. Prezes UOKiK podejrzewa, że obie firmy mogły uczestniczyć jednocześnie w dwóch zmowach z różnym podmiotami.

W wydanym wtedy oświadczeniu przedstawiciele DBK i WTC przekonywali, że o żadnym kartelu nie może być mowy. Twierdzili, że ich działalność nie naruszała interesów klientów i nie miała wpływu na ceny samochodów ciężarowych. Dziś sprawy nie chcą komentować.

DAF jest liderem polskiego segmentu aut o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 6 t. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2020 r. zarejestrowano niemal 1,3 tys. samochodów tej marki.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane