Upadło już 12 tys. Polaków

opublikowano: 07-01-2018, 22:00

W 2017 r. ogłoszono o 25 proc. więcej upadłości konsumenckich niż w 2016 r. i aż o 162 proc. więcej niż w 2015. Zdaniem ekspertów — ciągle za mało.

W ubiegłym roku sądy ogłosiły bankructwa 5,5 tys. obywateli, czyli o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. i o 3,4 tys. więcej niż w 2015 r. W 2017 r. najczęściej w upadłość uciekali przed wierzycielami mieszkańcy woj. mazowieckiego (20 proc.), śląskiego (13 proc.) i małopolskiego (8,5 proc.). Najmłodszy bankrut miał 7, a najstarszy 89 lat.

Średnia wieku to 49 lat, a najwięcej upadłości dotyczyło osób w wieku 40-49 lat (1/4 ogółu). Częściej bankrutowały kobiety (55 proc.) niż mężczyźni. Upadłości konsumenckie zdecydowanie przyspieszyły w ostatnim kwartale ubiegłego roku, kiedy to miesięcznie dotyczyły one ponad 500 osób (miesięczny rekord padł w grudniu 2017 r. — 552).

Mimo że wyraźnie zwiększa się fala konsumenckich upadłości, to zdaniem Jarosława Nowrotka, prezesa Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), jest ich ciągle… zbyt mało.

— Jestem zaskoczony tak małym wzrostem tych upadłości w 2017 r. Przyrastają one w zbyt wolnym tempie. Mimo że regulacje ułatwiające konsumenckie bankructwa funkcjonują już 3 lata, nadal zbyt mała jest w społeczeństwie wiedza o ich dobroczynnym wpływie na osoby zapętlone w spirali zadłużenia. Nie tylko kilka tysięcy rocznie, ale przynajmniej około 10 tys. powinno być rocznie bankructw osób fizycznych. Dlaczego? W Polsce około 2 mln osób mają ogromne problemy ze spłatą swojego zadłużenia. Ratunkiem dla wielu byłaby upadłość konsumencka — mówi Jarosław Nowrotek. Podkreśla, że zbyt mała liczba bankructw w sytuacji wielkich problemów z regulowaniem zobowiązań powoduje uciekanie w szarą strefę, a także ludzkie dramaty.

— W 2016 r. co trzecie samobójstwo z 1,5 tys. przypadków zostało popełnione z przyczyn finansowych. To ogromny problem społeczny — uważa Jarosław Nowrotek. Zapewne podobne wnioski wyciąga Ministerstwo Sprawiedliwości, które niedawno poinformowało, że zamierza zliberalizować regulacje dotyczące upadłości konsumenckiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy