Ursus na krawędzi niewypłacalności. Jest decyzja sądu

opublikowano: 09-11-2018, 07:05
aktualizacja: 09-11-2018, 07:21

Z opóźnieniem Ursus poinformował o złożeniu w sądzie wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Sąd zgodził się na taki scenariusz.

Wniosek trafił do lubelskiego sądu 14 września, ale spółka poinformowała o tym dopiero po niemal dwóch miesiącach. Dlaczego?

Zobacz więcej

Fot: Jacek Szydłowski, FORUM

"Ujawnienie informacji o złożeniu wniosku (...) spowodowałoby działania prawne niektórych wierzycieli zmierzające do uszczuplenia środków obrotowych Spółki, co w konsekwencji uniemożliwiłoby działalność operacyjną Spółki, realizację postępowania restrukturyzacyjnego i oznaczałoby znaczącą szkodę dla akcjonariuszy Spółki i pozostałych wierzycieli. " - podał Ursus, do którego argumentacji przychyliła się Komisja Nadzoru Finansowego. 

Zarząd spółki przyznał, że grozi jej niewypłacalność spowodowana "nagromadzeniem niekorzystnych zdarzeń w otoczeniu rynkowym w Polsce i za granicą".

Chodzi o obawę o to, że bank nie przedłużą finansowania spółce w dotychczasowym zakresie ( zbliżały się terminy zapadalności kredytów), ponadto niski był poziom realizacji dopłat w ramach działania 4.1. PROW 2014-2020 oraz odroczono realizację kontraktu z zambijską spółką Industrial Development Corporation Limited.

Złożony w sądzie i realizowany już plan restrukturyzacji dotyczy okresu IV kw. 2018-2023.Dzięki decyzji sądu spółka otrzymała ochronę na czas realizacji planu restrukturyzacyjnego tak, by po jego wdrożeniu była gotowa do spłaty wierzytelności i kontynuowania działalności.

- Zdecydowaliśmy się skorzystać z Prawa Restrukturyzacyjnego i przewidzianego w jego ramach Przyspieszonego Postępowania Restrukturyzacyjnego, ponieważ jego nadrzędnym celem jest uzdrowienie biznesu z korzyścią dla jego wierzycieli, ale również z myślą o pracownikach, kontrahentach i innych interesariuszach – komentuje Michał Nidzgorski, wiceprezes Ursusa.

Plan restrukturyzacyjny Ursusa  zakłada działania prowadzące do spłaty wierzycieli m.in. poprzez: sprzedaż aktywów, zwiększenie przychodów z działalności; optymalizację kosztów działania przedsiębiorstwa i zwiększenie marżowości.

We wniosku do sądu zarząd  podział wierzycieli na cztery grupy, w zależności od skali i rodzaju prowadzonego ze spółką biznesu. Założono spłatę zobowiązań począwszy od 13 miesiąca wykonywania układu.

W ostatnich miesiącach notowania spółki gwałtownie spadały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu