Ursus szykuje program naprawczy

opublikowano: 02-10-2018, 11:24

W pierwszym półroczu producent ciągników i autobusów zanotował 16 mln zł jednostkowej straty netto. Na poziomie skonsolidowanym strata to 22,6 mln zł. Zarząd szykuje program naprawczy.

Na dzień 30 czerwca 2018 r. zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek oraz pozostałe zobowiązania finansowe stanowiły 55 proc. sumy bilansowej grupy w stosunku do 39-procentowego udziału na dzień 31 grudnia 2017 r. W związku z trudną sytuacją, Andrzej Zarajczyk, przewodniczący rady nadzorczej, w sierpniu i wrześniu poprzez spółki zależne objął prywatną emisją akcji Ursusa o wartości 8,3 mln zł. Podwyższenie kapitału, uwzględniające tę emisję, nastąpiło w dniu 17 września. Według stanu na dzień 20 września Andrzej Zarajczyk pośrednio poprzez podmioty przez niego kontrolowane posiadał 41,8 proc. udział w kapitale spółki. 

Ciągniki Ursus
Zobacz więcej

Ciągniki Ursus Fot. Jacek Szydlowski / FORUM

- Na obecnym etapie zarząd analizuje sytuację płynnościową spółki i Grupy. Rozważamy różne scenariusze uzdrowienia finansów i już niebawem przedstawimy naszym akcjonariuszom i kontrahentom kompleksową propozycję wyjścia z tej wymagającej sytuacji – dodaje dr Monika Kośko, wiceprezes Ursusa.

26 września spółka przedstawiła wstępne wyniki za pierwsze półrocze. Jak się okazało, strata netto wyniosła 16 mln zł, a przychody spadły o 46,7 proc. do 75,2 mln zł. Czytaj więcej...

Firma tłumaczy słabe wyniki trudnymi warunkami rynkowymi w Polsce i za granicą. 

Liczba zarejestrowanych ciągników w Polsce od 2015 r. systematycznie spada. Ten negatywny trend kontynuowany był w I półroczu 2018 r., kiedy zarejestrowano 4 tys. sztuk maszyn (spadek o 4 proc. r/r) – to prawie dwukrotnie mniej niż w analogicznym okresie 2015 r., gdy sprzedaż krajowa wyniosła 7,7 tys. ciągników.

"Istotnym elementem mającym wpływ na skalę zakupów ciągników przez rolników jest dostępność finansowania w formie dopłat unijnych. ARiMR, który odpowiada za rozdysponowanie 11,6 mld zł środków w ramach PROW 2014-2020, ma w zakresie realizowania dopłat istotne opóźnienia, co negatywnie wpływa na potencjał rozwoju polskiego rynku ciągników i maszyn rolniczych" - podaje Ursus.

Na dodatek w związku z realizacją kontraktu w Tanzanii odnotowano ujemne różnice kursowe wynikające z wyceny należności z tytułu tego kontraktu, które obniżyły wynik spółki o blisko 2,2 mln zł. Całkowity negatywny wpływ wzrostu kosztów finansowych na wyniki spółki w I półroczu 2018 r. wyniósł 2,3 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu