URTiP: Bezpłatne billingi możliwe, choć nie obowiązkowe

opublikowano: 22-10-2004, 17:01

Wprowadzenie obowiązkowo bezpłatnych szczegółowych billingów dla klientów sieci telefonicznych wymaga zmian w Prawie telekomunikacyjnym - powiedział w piątek PAP rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) Jacek Strzałkowski.

Jak poinformowała PAP w czwartek, Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł, że operatorzy telefoniczni nie

powinni pobierać dodatkowych opłat za szczegółowe billingi telefoniczne dostarczane wraz z rachunkiem. Sprawę w tym zakresie przeciwko Austrii wniosła Komisja Europejska, która w czwartek opublikowała informację o orzeczeniu Trybunału.

Orzeczenie stanowi, że "system billingów, który zawiera jedynie liczbę wykonanych połączeń, ogólną liczbę jednostek taryfowych i odpowiednią cenę, nie pozwala na weryfikację i kontrolowanie poniesionych kosztów".

Zdaniem Strzałkowskiego, bez znajomości dokładnej treści orzeczenia i uzasadnienia trudno odpowiedzieć, czy to orzeczenie Trybunału będzie miało konsekwencje dla polskich abonentów.

Jeżeli okaże się, że orzeczenie dotyczy nie tylko Austrii, ale również innych krajów Unii, to do ministra infrastruktury będzie należało podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie - uważa Strzałkowski.

Zdaniem prezesa URTiP, polska ustawa nie zabrania operatorom, by już teraz zrezygnowali z pobierania opłat za billingi - dodał rzecznik.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Telekomunikacji Polskiej Barbara Górska, największy polski operator sieci stacjonarnej pobiera za billingi opłatę w wysokości około 5 zł plus VAT. Prawo dopuszcza stosowanie takich opłat - tłumaczyła.

Stosowne przepisy prawa telekomunikacyjnego mówią, że dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych dostarcza na żądanie abonenta szczegółowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych, za który może być pobierana opłata w wysokości określonej w cenniku.

Nie wszyscy jednak takie opłaty pobierają. Jak poinformował PAP Adam Suchenek z biura prasowego Polkomtela, operator ten we wszystkich taryfach abonamentowych nie pobiera dodatkowych opłat za billingi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / URTiP: Bezpłatne billingi możliwe, choć nie obowiązkowe