Urzędy zapłacą więcej za polisy

opublikowano: 07-11-2019, 22:00

Samorządy czeka kilkuprocentowy wzrost cen ubezpieczeń mienia. To m.in. efekt zmian klimatycznych.

Choć wpływy z PIT w samorządowych kasach przyszłym roku będą mniejsze, już dziś wiadomo, że prawdopodobnie wzrosną ich niektóre wydatki, w tym na składki ubezpieczeniowe. Towarzystwa zapowiadają, że w górę pójdzie m.in. cena ubezpieczenia mienia od zdarzeń losowych. Tłumaczą to tym, że klimat w Polsce się zmienia, rośnie potencjalne ryzyko wystąpienia niepożądanych zjawisk pogodowych, takich jak huragany i nawałnice, oraz związanych z nimi katastrof naturalnych, które nawet na niewielkim terenie mogą spowodować wielomilionowe straty.

Żywioły i roszczenia

— Największych zwyżek należy spodziewać się w ubezpieczeniach mienia od skutków żywiołów i nieprzewidzianych zdarzeń. Ich cena od kilku lat rośnie o około 6 proc. w skali roku. Trend prawdopodobnie się utrzyma i niewykluczone, że w 2020 r. będziemy mieć do czynienia z jeszcze bardziej dynamicznym skokiem cen, nawet o 10-15 proc. — mówi Katarzyna Rydlewska, menedżerds. obsługi klientów korporacyjnych w brokerze ubezpieczeniowym EIB.

W górę mogą pójść też stawki za inne ubezpieczenia, np. odpowiedzialności cywilnej (OC), głównie z powodu coraz więcej liczby roszczeń wobec samorządów. Pozwy przeciw samorządom firmy i mieszkańcy składają często za namową kancelarii odszkodowawczych, a ich roszczenia — zdaniem ubezpieczycieli — są coraz wyższe. Od kilku lat np. gminy w całym kraju są podawane do sądów przez właścicieli przedszkoli, którzy, zachęcani przez wyspecjalizowanych prawników, wykorzystując niejasności ustawy, domagają się wyrównania dotacji na swoją działalność za poprzednie lata. W innych ubezpieczeniach będzie spokojniej.

— W ubezpieczeniach komunikacyjnych sytuacja się ustabilizowała, a ewentualne większe wydatki w tym zakresie będą wynikały raczej ze zwiększenia wartości posiadanej floty, a nie zmian rynkowych — dodaje Katarzyna Rydlewska.

Konsolidacja zakładów

Wzrost cen, poza koniecznością weryfikacji szacunków dotyczących ryzyka, jest spowodowany również konsolidacją na polskim rynku ubezpieczeń, która może zmniejszyć konkurencyjność w postępowaniach przetargowych na dostawcę ubezpieczenia.

— W ostatnich latach byliśmy świadkami kilku fuzji i przejęć wśród zakładów ubezpieczeń. Na szczęście do tej pory nie przełożyło się to bezpośrednio na liczbę ofert składanych w samorządowych postępowaniach przetargowych — uważa Katarzyna Rydlewska.

Niektóre samorządy, np. warszawski, co roku płacą ubezpieczycielom miliony. Od 2012 r. stolica prowadzi Warszawski Program Ubezpieczeniowy (WPU), w ramach którego wykupuje trzy polisy (ubezpieczenia mienia od zdarzeń losowych, OC i ubezpieczenia komunikacyjne), a od tego roku także od następstw nieszczęśliwych wypadków.

— W latach 2018-19 w ramach WPU za ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych oraz OC z tytułu prowadzonej działalności i posiadanego mienia miasto zapłaci składkę w wysokości około 17 mln zł — informuje Ewa Rogala, zastępca rzecznika prasowego warszawskiego ratusza.

Kompleksowym ubezpieczeniem objętych jest około 1000 jednostek organizacyjnych stolicy i majątek szacowany na kwotę ponad 10 mld zł. Kraków tylko za ubezpieczenie OC gminy oraz mienia urzędu miejskiego w tym samym okresie zapłaci 466,5 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane