US Steel i LNM Group złożyły formalną ofertę na PHS

opublikowano: 22-04-2003, 15:16

Amerykański koncern United States Steel Corporation oraz zarejestrowana na Antylach Holenderskich grupa LNM, drugi co do wielkości potentat w branży stalowej na świecie, złożyły we wtorek w Ministerstwie Skarbu Państwa formalną ofertę na zakup Polskich Hut Stali. Koncerny nie podały szczegółowych warunków oferty, gdyż zgodnie z zasadami przetargu są one poufne.

We wtorek mija termin składania ofert przez inwestorów starających się na PHS. Spośród trzech koncernów, dopuszczonych w lutym do przetargu, oferty nie złożył jeszcze największy producent stali na świecie, Arcelor. Francusko-luksembursko-hiszpański koncern obawiał się, że Komisja Europejska może zgłosić sprzeciw wobec jego udziału w przetargu prywatyzacyjnym na PHS. Arcelor nie chciał też przejmować długu PHS. Jednak jednym z głównych warunków przetargu jest przedstawienie przez oferentów propozycji wykupienia wierzytelności PHS na sumę 1,6 miliarda złotych, z możliwością ich zamiany na akcje grupy.

MSP ma nadzieję, że prywatyzacja PHS zakończy się we wrześniu. W skład PHS wchodzą huty Cedler, Florian, Katowice oraz Sendzimira. Grupa powstała oficjalnie na początku 2003 roku. Koncern stanowi ok. 70 proc. rynku hutniczego w Polsce.

Listy zapraszające do udziału w prywatyzacji PHS wysłano do 12 koncernów hutniczych i do 10 lutego MSP otrzymało trzy oferty od firm, które zostały zakwalifikowane do dalszej procedury. Pierwszym etapem prywatyzacji PHS ma być sprzedaż ok. 1,6 mld zł wierzytelności holdingu i ich zamiana na akcje. Następnie inwestor ma podnieść kapitał PHS o równowartość ok. 100-150 mln USD, potem kupić jego akcje od Skarbu Państwa, a także zobowiązać się do realizacji określonego pakietu socjalnego. Docelowo Skarb Państwa chce zachować 25 proc. akcji PHS.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / US Steel i LNM Group złożyły formalną ofertę na PHS