USA: przekonanie o obniżce stóp pomaga rynkom akcji

11-09-2007, 15:53

Sesje w USA rozpoczęły się wzrostem indeksów. Dow Jones zyskał prawie 100 pkt. Wysokie notowania ropy powodują, że drożeją akcje spółek naftowych.

Przed sesja pojawiły się dobre dane makro. Deficyt handlowy lekko spadł w lipcu przy rekordowym eksporcie i imporcie. Nastroje panujące na rynkach mogą się dziś jednak mocno zmieniać. Już o 16.00 oczekiwana jest decyzja OPEC w sprawie poziomu wydobycia ropy. Jeśli kartel zdecyduje się je zwiększyć, może to osłabić notowania ropy, a co za tym idzie, zmniejszyć obawy wzrostu inflacji. Z drugiej strony możliwe jest wówczas zwiększenie podaży akcji spółek naftowych.

Najważniejszym wydarzeniem wtorku będzie jednak wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke na konferencji Bundesbanku o 17.00 czasu polskiego. Rynek jak zwykle liczy na odczytanie jego stanowiska w sprawie obniżki stóp. Inwestorzy coraz bardziej wierzą, że stanie się to już 18 września, na najbliższym posiedzeniu FOMC.
Rynek szacuje prawdopodobieństwo cięcia aż o 50 pkt. bazowych na 76 proc. Jeszcze tydzień temu określał je na 54 proc.

Początek sesji przyniósł wzrosty notowań ImClone i Bristol-Myers Squibb  w związku z pozytywnymi wynikami stosowania ich leku antynowotworowego. PepsiCo drożało dzięki podwyższeniu rekomendacji spółki przez Goldman Sachs. Mocno spada kurs Countrywide Financial Corp. The New York Post napisał, że największy gracz na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych szuka kolejnego zastrzyku gotówki wobec ciężkiej sytuacji finansowej. Kilka tygodni temu Banc of America zainwestował w spółkę 2 mld USD. Kolejnego inwestora szuka Goldman Sachs.
MD
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: przekonanie o obniżce stóp pomaga rynkom akcji