USA: wtorkowe wzrosty okazały się nietrwałe

Marek Druś
opublikowano: 02-10-2002, 22:08

Wtorkowe odbicie na amerykańskich giełdach okazało się jednorazową korektą. W środę nastroje rynku znów się pogorszyły. Sesje zakończyły się wyraźnymi spadkami indeksów i raczej trudno twierdzić, że było to spowodowane jedynie chęcią realizacji zysków przez inwestorów.

Zgodnie z oczekiwaniami sesje na amerykańskich giełdach rozpoczęły się od spadków. Do połowy notowań oba rynki odrobiły jednak znaczną część strat z otwarcia. Indeksy znalazły się w pobliżu poziomu ostatnich zamknięć. Niestety, wystąpienie prezydenta Busha przypomniało inwestorom, że wciąż nie stracił na aktualności temat ewentualnej wojny z Irakiem. Nastroje panujące na rynkach wyraźnie się popsuły. Dow Jones spadł poniżej obronionego w pierwszej części notowań poziomu 7800 pkt, a Nasdaq poniżej 1200 pkt.

Wśród blue chipów z indeksu Dow Jones największym popytem cieszyły się akcje Disney Co., Mercka i Johnson & Johnson. Rynek najmocniej przecenił papiery General Electric, Home Depot, Boeinga i Dupont. W przypadku tego ostatniego zdecydowała o tym zapowiedź słabszych niż oczekiwano kwartalnych rezultatów jego największego rywala, Dow Chemical.

Rynek spółek technologicznych nie oparł się spadkom mimo zapowiedzi poprawy wyników Dell Computers, drugiego na świecie producenta PC-tów. Jego akcje wprawdzie zdrożały, ale nie stało się tak w przypadku innych spółek branży. Mocno staniały akcje Cisco Systems. UBS Warburg obniżył prognozę przyszłorocznego zysku spółki.

Przez całe notowania mieszane nastroje panowały wśród spółek branży telekomunikacyjnej. Od początku notowań taniały akcje SBC Communications i 3Com. Duzym popytem cieszyły się tymczasem akcje Lucent Technologies i Verizon Communications. W przypadku tego ostatniego zdecydowała deklaracja Vodafone, że nie zamierza on wykonać opcji sprzedaży udziałów Verizon Wireless. W pierwszej części notowań rosła cena akcji Motoroli. Pogorszenie nastrojów w drugiej spowodowało, że spółka kończyła sesję wyraźnym spadkiem kursu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: wtorkowe wzrosty okazały się nietrwałe