Usługi gonią motoryzację

opublikowano: 07-06-2016, 22:00

193,5 tys. osób pracuje w 852 centrach usług — szacuje PAIIZ, która takich projektów obsługuje dziś najwięcej.

W sektorze motoryzacyjnym, uznanym za lokomotywę polskiej gospodarki, pracuje 220 tys. osób. Niewiele mniej jest w młodej, bo liczącej kilkanaście lat, branży nowoczesnych usług dla biznesu. 193 tys. na koniec 2015 r. — wynika z raportu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). 852 centra usług, w tym 31 proc. z polskim kapitałem, działają w 27 polskich miastach, choć siedem największych ośrodków — Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice, Trójmiasto, Łódź i Poznań — odpowiada za 92 proc. zatrudnienia. Pod tym względem prym wiodą:

Oprócz przyciągania inwestycji większy nacisk położymy na wzmocnienie eksportu i polskich inwestycji za granicą. Z BGK, KUKE, PARP, a być może PKO BP jesteśmy w stanie przedstawić komplementarną ofertę — mówi Bartłomiej Pawlak, p.o. prezesa PAIIZ.
Zobacz więcej

STABILIZACJA, STRATEGIA, SOJUSZE:

Oprócz przyciągania inwestycji większy nacisk położymy na wzmocnienie eksportu i polskich inwestycji za granicą. Z BGK, KUKE, PARP, a być może PKO BP jesteśmy w stanie przedstawić komplementarną ofertę — mówi Bartłomiej Pawlak, p.o. prezesa PAIIZ. Grzegorz Kawecki

Warszawa ze 160 centrami, Kraków — 119, i Trójmiasto — 109. Najwięcej osób pracuje w tym sektorze w Krakowie — 44,5 tys., Warszawie — 36,7 tys., i Wrocławiu — 30,3 tys. W stolicy Małopolski jest też aż 9 z 36 centrów zatrudniających ponad 1 tys. osób. Firmy coraz częściej wchodzą do mniejszych miast. W 2014 r. brały pod uwagę 23, rok później 33.

— Będziemy zachęcać inwestorów, by angażowali się tam, gdzie jest ich mniej. To szansa dla mniejszych miast, które się wyludniają — mówi Bartłomiej Pawlak, p.o. prezesa PAIIZ. Najbardziej popularne procesy obsługiwane przez polskie centra usług dotyczą obszaru IT. W polskich firmach z sektora nowoczesnych usług biznesowych można usłyszeć 40 języków obcych. W 36 proc. ośrodków używa się jednego języka, również w 36 proc. — pięciu i więcej.

— W 2015 r. i I kw. 2016 r. agencja zakończyła 71 inwestycji, z których 56 proc. to projekty z branży usług. Powstanie dzięki nim 12,5 tys. miejsc pracy. Obecnie obsługujemy 180 projektów wartości 3,6 mld EUR, dzięki którym może powstać 40,8 tys. miejsc pracy, z czego 51 proc. — w usługach — mówi Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor w PAIIZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu