Usługi płatnicze: za krótkie vacatio legis

opublikowano: 04-09-2017, 22:00

Trwa druga tura konsultacji projektu ustawy o usługach płatniczych w Ministerstwie Finansów. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 13 stycznia 2018 r. Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że vacatio legis jest zbyt krótkie.

— Postulujemy, by termin wejścia w życie tej ustawy wynosił co najmniej sześć miesięcy — mówi Anna Dużyńska-Pucha, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

W przeciwnym razie spółki nie zdążą przygotować się do nowych regulacji. Chodzi przede wszystkim o dostawców, którzy muszą wprowadzić konieczne zmiany we wzorach umów. Lewiatan podkreśla, że unijna dyrektywa, której postanowienia wdraża projekt ustawy, nie nakazuje, żeby nowe rozwiązania obowiązywały na początku przyszłego roku. Zakłada tylko, że nie może to być wcześniej, niż po upływie 18 miesięcy od daty wejścia w życie regulacyjnych standardów technicznych (RTS). Termin w tym przypadku nie został określony wprost w dyrektywie — zależy od przebiegu procesu legislacyjnego związanego z przyjęciem i rozpoczęciem obowiązywania RTS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu