Uszczelnianie VAT nie pokryje wydatków

opublikowano: 14-04-2019, 22:00

Przedstawiona posłom w Sejmie zapowiedź programu konwergencji nie odpowiada na najbardziej palące pytania o finanse publiczne w 2020 r.

Rząd ciągle nie wie, jakie „działania po stronie dochodowej, jak i wydatkowej” podjąć, by sfinansować Nową Piątkę — taki wniosek płynie z lektury Informacji na temat projektu aktualizacji programu konwergencji 2019, przedstawionej w Sejmie na wspólnym posiedzeniu Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Finansów Publicznych oraz Gospodarki i Rozwoju przez Leszka Skibę, wiceministra finansów. Przy okazji rząd poinformował legislatorów o blaskach i cieniach polskiej gospodarki w 2018 r.

Dokument przygotowany przez Ministerstwo Finansów jest zapowiedzią corocznego raportu, który do końca kwietnia trzeba przekazać Komisji Europejskiej. Już na wstępie autorzy informują, że realizacja Nowej Piątki wpisze się w cel strategiczny rządu, a więc „inkluzywny wzrost gospodarczy”. Jedynym podanym źródłem finansowania programu jest jednak dalsze uszczelnianie systemu podatkowego, „zorientowane głównie na wzrost poboru podatku od towarów i usług”. Tymczasem kilka stron później MF podaje, że w 2018 r. luka podatkowa VAT wyniosła 25 mld złotych. Gdyby więc nawet w ciągu 12 miesięcyrząd zebrał wszystkie należne z tego tytułu daniny, ciągle nie pokryłoby to ok. 40 mld zł, na które wyceniana jest Nowa Piątka. Rząd tymczasem informuje jedynie, że „podejmie działania”, które pozwolą nie złamać prawa w zakresie stabilizacyjnej reguły wydatkowej.

Paradoksy rynku pracy

Ciekawym elementem raportu jest część poświęcona rynkowi pracy. MF informuje, że większość Polaków nowe zatrudnienie znajduje w usługach, natomiast traci pracę w rolnictwie. Jednocześnie jednak o 0,1 pkt proc. spadł współczynnik aktywności zawodowej, który w 2018 r. wyniósł 56,3 proc. i jest niższy od średniej unijnej, wynoszącej 58 proc. Jest to jeden z symptomów starzejącego się społeczeństwa i masowej emigracji najbardziej aktywnej zawodowo grupy wiekowej do zachodnich krajów UE.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ciągle zły wpływ na saldo obrotów bieżących Polski ma wysoka ujemna międzynarodowa pozycja inwestycyjna netto. Jest to wskaźnik porównujący fundusze Polaków za granicą z pieniędzmi obcokrajowców w Polsce. Ministerstwo informuje, że kluczowy wpływ na tę statystykę miał wzrost transferów związanych z sezonową imigracją zarobkową nierezydentów z Ukrainy. Innymi słowy, imigranci ze Wschodu zarobionych w Polsce pieniędzy nie wydają u nas, tylko wysyłają w rodzinne strony.

Wydatki wyborcze

MF omówiło też wydatki sektora publicznego. Kluczowym czynnikiem determinującym ich wzrost w 2018 r. było przyspieszenie wydawania funduszy unijnych, dzięki czemu inwestycje publiczne wzrosły rok do roku o 31,5 proc. Najwyższą dynamikę wzrostu wydatków inwestycyjnych zanotował jednak sektor samorządowy. Ministerstwo informuje, że kluczowy wpływ na prawie 55-procentowy wzrost inwestycji regionalnych miały wybory samorządowe. Nowe programy socjalne zrealizowane w 2019 r. spowodowały wzrost wydatków na świadczenia społeczne o 5,6 proc. Tym samym redystrybucja dochodu odpowiadała w polskim budżecie 2018 r. 16,8 proc. PKB. Dla porównania, najwięcej w Europie w tej kategorii wydają Finowie i Francuzi — około 25 proc. PKB. Według harmonogramu, w przyszłym tygodniu Rada Ministrów ma przyjąć projekt planu finansowego na lata 2019-22, którego częścią będzie aktualizacja programu konwergencji 2019. Po lekturze dokumentu Bruksela do 5 czerwca opublikuje projekt zaleceń dla Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy