VAT-7 i VAT-7K na nowych drukach

opublikowano: 26-08-2018, 22:00

Po wprowadzeniu mechanizmu podzielnej płatności podatnicy muszą składać deklaracje podatkowe według zmienionych wzorów.

Od dziś do rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT) przedsiębiorcy powinni składać deklaracje na nowych formularzach. To skutek obowiązującego od 1 lipca rozporządzenia ministra finansów, określającego wzory tych dokumentów.

Zmiany dotyczą VAT-7 oraz VAT-7K, a wynikają z wprowadzonej niedawno możliwości stosowania mechanizmu podzielonej płatności (split payment) przy rozliczaniu tego podatku i zwrotu jego nadwyżkina wydzielony, osobny bankowy rachunek VAT. Z nowych druków podatnicy powinni korzystać, począwszy od deklaracji za lipiec.

— Ten obowiązek dotyczy wszystkich przedsiębiorców, mimo że split payment jest dobrowolnym sposobem rozliczeń płatności między firmami i, w konsekwencji, także z fiskusem — zwraca uwagę Monika Pupiec, ekspert Zespołu Wsparcia Finanse w firmie Kalasoft.

Zmianie nie ulega natomiast struktura jednolitego pliku kontrolnego ( JPK-VAT), który podatnicy muszą składać bez wezwania co miesiąc (niektórzy co kwartał). Nadal obowiązuje jej wersja nr 3. Jedną ze zmian wprowadzonych do dotychczasowych formularzy deklaracji jest np. dodatkowa pozycja, w której podatnik może wnioskować do skarbówki o przekazanie nadpłaconego podatku na jego rachunek VAT. Resort finansów, zachęcając do split paymentu, zapowiada, że zwrot nastąpi szybciej niż zwykle.

— Podatnik może otrzymać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na swój rachunek VAT, niezależnie od tego, czy stosował mechanizm podzielonej płatności w okresie, za który składa deklarację, czy nie — wyjaśnia Monika Pupiec.

Dodaje, że w praktyce oznacza to konieczność dostosowania i aktualizacji systemów informatycznych wspierających zarządzanie finansami danej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

VAT