VAT od świeżości w trybunale

opublikowano: 21-06-2016, 22:00

Jeśli TSUE wyda wyrok korzystny dla producentów ciastek, będą oni mogli obniżyć VAT.

Po kilku latach od wprowadzenia w Polsce przepisów dotyczących zróżnicowanego opodatkowania ciastek ich zgodność z prawem wspólnotowym zostanie zbadana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Ma on rozstrzygnąć, czy stawki podatku od towarów i usług (VAT) mogą zależeć od świeżości wyrobu.

Problemem zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który postanowił zadać trybunałowi europejskiemu pytanie — czy uzależnienie stawki VAT na wyroby ciastkarskie i ciastka od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia nie narusza zasady neutralności tego podatku i zakazu różnicowania towarów wynikającego z unijnych dyrektyw (sygn. I FSK 2078/14). Mechanizm polega na tym, że dla produktów ciastkarskich świeżych stosuje się obniżony VAT 8 proc., gdy termin przydatności do spożycia wynosi co najwyżej 45 dni. Dłuższy wymaga nałożenia stawki podstawowej 23 proc.

— Podobnie jest w piekarnictwie, tyle że granica „świeżości” wynosi 14 dni, a podatek 5 proc. — wyjaśnia doradca podatkowy Mariusz Machciński, partner w Stone & Feather Tax Advisory, pełnomocnik reprezentujący podatnika przed NSA. Sprawa dotyczyła ciastek. Jednak podatnik, tocząc spór z fiskusem, zwracał też uwagę na wyroby piekarnicze i że przepisy wspólnotowe nie wprowadzają dla stawek obniżonych żadnych warunków trwałości czy przydatności do spożycia.

Według przedsiębiorcy, polskie przepisy należy wykładać tak, jakby takich zależności nie było, ma więc on prawo do VAT 8-procentowego na ciastka z okresem świeżości ponad 45 dni. Przez przyjęte w Polsce kryterium produkty o bardzo podobnej specyfice, a więc konkurencyjne, są różnie opodatkowane.

— Jeśli TSUE przyzna rację polskiemu podatnikowi, wszystkie ciastka i wyroby ciastkarskie powinny być objęte stawką 8 proc. — mówi Mariusz Machciński.

Nie wydaje się jednak, aby przedsiębiorcy mieli szanse na zwrot dotychczas zawyżanego podatku. Doradca ze Stone & Feather Tax Advisory wyjaśnia, że według fiskusa w tym podatku nie ma nadpłat. W praktyce trudno odzyskać zwrot, ponieważ w przypadku VAT ciężar podatkowy jest przerzucony na kupujących. Ewentualne korzystne dla podatników stanowisko trybunału może więc nie zadziałać wstecz, ale będzie miało skutek na przyszłość — w postaci obniżonych stawek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu