Vattenfall: najpierw GZE, następnie elektrownie

Agnieszka Berger
14-11-2000, 00:00

Vattenfall: najpierw GZE, następnie elektrownie

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ma nową koncepcję udziału w prywatyzacji polskiej energetyki. Zapowiada inwestycje w przedsiębiorstwa wytwórcze. Najpierw jednak musi z powodzeniem zakończyć negocjacje w sprawie zakupu akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego — największej krajowej spółki dystrybucyjnej.

Po zakupie akcji GZE, Vattenfall zamierza zrównoważyć portfel, inwestując w produkcję energii. Tak deklaruje Torbjšrn Wahlborg, prezes Vattenfall Poland. 17 listopada kończy się wyłączność dla szwedzkiego inwestora na negocjacje z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie prywatyzacji śląskiej spółki dystrybucyjnej. Firma przeprowadziła już w GZE drugie, tym razem bardziej dogłębne, due diligence.

— Ponowne badanie spółki dało nieco inne rezultaty niż pierwsza analiza, bowiem w międzyczasie zmieniła się taryfa GZE. Latem uległa też zmianie taryfa przesyłowa Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Opłaty za przesył energii znacząco wzrosły, co nie wpływa korzystnie na sytuację finansową GZE — wyjaśnia Torbjšrn Wahlborg.

Elektrownie warunkowo

Mimo to, szwedzkiemu koncernowi bardzo zależy na zakupie oferowanych przez MSP 25 proc. akcji śląskiej spółki. Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny to największy krajowy dystrybutor energii, z kilkunastoprocentowym udziałem w rynku. Udana transakcja to, według Torbjšrna Wahlborga, warunek uczestnictwa Vattenfalla w prywatyzacji polskich producentów prądu, którą minister skarbu uważa za priorytetową. Tymczasem jeszcze przed kilkoma miesiącami Torbjšrn Wahlborg zapewniał, że w perspektywie co najmniej kilku lat koncern zamierza angażować się wyłącznie w prywatyzację polskiej dystrybucji.

Prezes Vattenfall Poland deklaruje zmianę koncepcji, nie wskazuje jednak konkretnych elektrowni, które leżą w sferze zainteresowań koncernu.

— Na razie nie mamy możliwości kapitałowego wejścia do którejkolwiek z polskich elektrowni. Poza El Rybnik (w przypadku której przetarg jest już zaawansowany) minister skarbu nie wystawia na razie na sprzedaż żadnego dużego producenta prądu — wyjaśnia szef Vattenfall Poland.

Jednocześnie Torbjšrn Wahlborg zaznacza, że firma jest zainteresowana prywatyzowaną aktualnie niewielką Elektrociepłownią Tychy.

— Wykupiliśmy memorandum informacyjne i rozważamy złożenie oferty — dodaje prezes.

Gdyby Vattenfall kupił tyskie przedsiębiorstwo, byłaby to druga polska spółka z tego podsektora w rękach koncernu. Pierwszą są EC Warszawskie — największy w kraju zespół elektrociepłowni.

Giełda doświadczeń

W kręgu zainteresowań szwedzkiego koncernu znajdują się nie tylko przedsięwzięcia prywatyzacyjne. Vattenfall, przygotowując się do udziału w obrocie energią na polskim rynku, stał się niedawno akcjonariuszem powołanej rok temu Giełdy Energii. Szwedom nie udało się wprawdzie dotychczas zawrzeć ani jednej transakcji handlowej, jednak — jak wyjaśnia prezes Wahlborg — przystąpienie Vattenfalla do GE było związane z długofalową strategią firmy.

— Zagraniczne spółki obrotu energią nie mają na razie szansy zaistnieć na tutejszym nie ukształtowanym jeszcze rynku. Zaangażowaliśmy się kapitałowo w giełdę, przede wszystkim po to, żeby zaakcentować nasze poparcie dla deregulacji polskiej energetyki. Jednocześnie pragniemy podzielić się z organizatorami GE naszymi giełdowymi doświadczeniami ze Skandynawii — dodaje Torbjšrn Wahlborg.

Skandynawski Nordpool uważany jest za najbardziej rozwinięty parkiet energii w Europie.

Współpraca z przemysłem

Kolejna dziedzina, w którą stara się wkroczyć Vattenfall w Polsce, to obsługa energetyczna zakładów przemysłowych. Spółka jest zainteresowana eksploatacją i kapitałowym przejmowaniem zakładowych elektrociepłowni w ramach tzw. outsourcingu.

— Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma potencjalnymi kontrahentami. Nie chcemy ujawniać ich tożsamości, dopóki negocjacje nie zostaną zakończone — mówi prezes.

Agnieszka Berger

a.berger@pulsbiznesu.com.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Vattenfall: najpierw GZE, następnie elektrownie