Velux i Philips zwalniają

opublikowano: 07-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Velux zmniejsza zatrudnienie w fabrykach w Gnieźnie i Namysłowie. Zwalniać ma też Philips, ale nie wiadomo, czy w Polsce.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się

  • co jest powodem planowanych zwolnień w polskich fabrykach Veluksa
  • ile osób zatrudniają zakłady, w których nastąpią redukcje
  • jakie oszczędności mają dać zwolnienia w koncernie Philips.

Z powodu niepewnej sytuacji makroekonomicznej sprzedaż Veluksa, największego producenta okien dachowych na świecie, zmniejsza się od lata b.r. na kluczowych europejskich rynkach. W efekcie zapełniły się magazyny wyrobów gotowych i firma musiała ograniczyć skalę produkcji. W połowie września w zakładach w Gnieźnie i Namysłowie wprowadziła nawet czterodniowy tydzień pracy, który ma obowiązywać przez osiem tygodni (podobnie postąpił zresztą także największy konkurent firmy, czyli nowosądeckie Fakro).

Będą zwolnienia
Będą zwolnienia
Ograniczenie działalności do czterech dni w tygodniu nie wystarczyło i Velux musi zmniejszyć zatrudnienie.
Fot. Carsten Andersen/Materiały prasowe

Wstrzymano też rekrutację. Wszystkie te działania okazały się jednak niewystarczające. W tej sytuacji Velux postanowił zmniejszyć zatrudnienie w fabrykach. Szefostwo firmy rozpoczęło właśnie negocjacje na ten temat z reprezentującymi załogę związkami zawodowymi.

– Wyczerpaliśmy możliwości uelastycznienia produkcji i dalsze jej ograniczenie wiąże się z trudną decyzją o zmniejszeniu zatrudnienia oraz rozstaniu się z pracownikami. W obecnej sytuacji makroekonomicznej i wobec słabych prognoz na najbliższe kwartały uważamy, że konieczne jest dokonanie korekt, by przygotować nasz biznes na przyszłość – wyjaśnia cytowany w komunikacie Jacek Siwiński, prezes firmy Velux Polska.

Dwie gnieźnieńskie fabryki (okien drewnianych przy ul. Słonecznej oraz metalowych i plastikowych komponentów do okien przy ul. Kolejowej) zatrudniają łącznie ponad 1 tys. pracowników. W Namysłowie Velux ma zakład wytwarzający okna i tzw. kołnierze aluminiowe, w którym pracuje ok. 1 tys. osób. Jest tam również centrum dystrybucyjne grupy na rynek polski i europejski.

Plany zwolnień ma również koncern Philips, producent elektroniki użytkowej. Ze względu na słabe wyniki finansowe chce na całym świecie zmniejszyć zatrudnienie o ok. 4 tys. osób, czyli ok. 5 proc. całej załogi. Efektem redukcji mają być roczne oszczędności rzędu 300 mln EUR.

Na razie nie wiadomo, czy i w jakim stopniu redukcja miałaby objąć polskie spółki należące do grupy. W przesłanym komunikacie firma poinformowała, że Royal Philips nie posiada w Polsce żadnej fabryki i w związku z tym nie zatrudnia pracowników w fabrykach. Obecnie jest reprezentowana w Polsce przez centralę Philips w Warszawie, Philips RespiroMix oraz Philips Global Business Services w Oddziale w Łodzi, gdzie łącznie jest zatrudnionych około 2000 osób.

„Po kilku kolejnych kwartałach spadku sprzedaży i rentowności przy równoczesnym wzroście kosztów musimy podjąć natychmiastowe działania w celu znacznej redukcji wydatków" – poinformował zarząd Philips Polska w poniedziałkowym oświadczeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane