VIG przejmuje Aegona na czterech rynkach

opublikowano: 30-11-2020, 13:35

Austriacka grupa przejmuje od holenderskiego ubezpieczyciela biznes w regionie CEE. Najwięcej zyska na Węgrzech. Ambitne plany wiąże także z Polską.

Miesiąc temu zagraniczne media nieoficjalnie informowały, że holenderski ubezpieczyciel Aegon chce sprzedać biznes w Europie Środkowo-Wschodniej. Wczoraj austriacka Vienna Insurance Group (VIG) podpisała umowę przejęcia udziałów w spółkach ubezpieczeniowych, emerytalnych, inwestycyjnych i usługowych Aegonu, działających na czterech rynkach — węgierskim, rumuńskim, tureckim i … polskim. Wartość transakcji, która wymaga jeszcze zgód nadzorców rynków finansowych i instytucji stojących na straży ochrony konkurencji, wynosi 830 mln EUR. Formalnie przejęcie ma zostać sfinalizowane w drugiej połowie przyszłego roku.

Korzyści

Dla VIG-u fuzja oznacza wzmocnienie pozycji w regionie CEE. Najwięcej austriacka grupa zyska na Węgrzech, gdzie awansuje z 6. pozycji na pierwszą. W Turcji VIG wkroczy na rynek ubezpieczeń na życie, a na Węgrzech, w Rumunii i Polsce — zwiększy potencjał w biznesie opartym na funduszach emerytalnych. Na tych trzech rynkach Aegon zarządza aktywami o wartości 4,9 mld EUR. Austriacy liczą na wzrosty nad Wisłą za sprawą Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), które są owocem zeszłorocznej reformy emerytalnej. To powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem, gdzie uprawnione instytucje finansowe zarabiają, zarządzając odłożonymi pieniędzmi Polaków. Pierwsze skrzypce, z 34-procentowym udziałem w tym rynku na koniec września 2020 r., gra PKO TFI. Aegon jest marginalnym graczem. Do programu przystąpiły już korporacje, średnie i małe firmy, a od nowego roku zacznie dołączać drobny biznes, czyli zatrudniający mniej niż 20 pracowników — w sumie około 830 tys. firm.

Osiągnięcia

Aegon wszedł do Polski 15 lat temu, przejmując Nationwide — wówczas piątego co do wielkości gracza życiowego nad Wisłą. Miał ambicje zostać jednym z trzech największych ubezpieczycieli życiowych i ważnym graczem na rynku emerytalnym. Ten plan się nie powiódł. Na przeszkodzie stanęła tzw. afera polisolokatowa i liczne regulacje ograniczające sprzedaż polis inwestycyjnych przez ubezpieczycieli.

Zdecydowanie lepiej radzi sobie Grupa VIG, która w tym roku obchodzi 30-lecie ekspansji w regionie CEE. Firma jest obecna pod różnymi szyldami na 30 rynkach. Największe z nich to: Austria, Czechy, Polska, Słowacja i kraje bałtyckie, które razem odpowiadają za 80 proc. zbieranych składek ubezpieczeniowych. W Polsce do VIG-u należą takie marki, jak Compensa, InterRisk, Vienna i Wiener. VIG robi wszystko, aby utrzymać silną pozycję także w przyszłości. Dzięki fuzji z Aegonem zbliży się do Nationale-Nederlanden, trzeciego ubezpieczyciela życiowego. Natomiast w segmencie majątkowym VIG plasuje się zaraz za podium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane