W 2001 roku spadły zyski Credit Lyonnais

Globe Trade Centre Spółka Akcyjna
28-02-2002, 11:02

PARYŻ (Reuters) - Francuski bank Credit Lyonnais podał w czwartek, że jego zysk brutto spadł w 2001 roku o 22 procent, w dużej mierze przez konieczność utworzenia rezerw na zabezpieczenie złych kredytów.

Rezerwy czwartego co do wielkości banku we Francji wzrosły o 91,3 procent, do sumy 678 milionów euro. Niemal połowa z tej sumy przypadła na czwarty kwartał. Wartość rezerw okazała się większa niż oczekiwali analitycy.

Bank był między innymi zmuszony utworzyć rezerwę w wysokości 140 milionów euro na zabezpieczenie swoich inwestycji w upadłym niedawno amerykańskim koncernie energetycznym Enron.

Wyniki Credit Lyonnais zawierają jednak także kilka jasnych punktów. Podobnie jak jego rywal - Societe Generale - CL zanotował duże zyski z działalności detalicznej, a w czwartym kwartale poprawił wyniku w zarządzaniu aktywami.

Zysk operacyjny wzrósł dzięki tym czynnikom do 1,946 miliarda euro.

Zysk brutto spadł natomiast do 1,279 miliarda euro. Szczególnie gwałtowny, 41,7-procentowy, spadek zysku bank zanotował w czwartym kwartale.

Wszystkie najważniejsze francuskie banki - w tym także BNP Paribas, który wyniki za ubiegły rok poda w piątek - starają się równoważyć negatywne konsekwencje spowolnienia gospodarczego i bessy na giełdzie poprzez wzmacnianie swojej działalności detalicznej.

Zysk netto Credit Lyonnais wzrósł o 15,8 procent do 812 milionów euro, co jest wynikiem gorszym od oczekiwanego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Globe Trade Centre Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W 2001 roku spadły zyski Credit Lyonnais