„W Azji może rodzić się kolejny kryzys”

opublikowano: 30-10-2013, 16:51

Z opublikowanego niedawno przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) raportu wynika, obecna polityka pieniężna Fed może spowodować kolejny kryzys finansowy w Azji, pisze Michael Casey z MarketWatch.

Ilościowe luzowanie polityki pieniężnej, czyli tzw. QE, spowodowało, że dolarowe pożyczki są niezwykle tanie i azjatyckie firmy zaciągają je w olbrzymich ilościach. BIS zauważa, że kiedy Fed i realizujący podobną politykę Bank Japonii „zakręcą kurek” z płynnością, rosnące oprocentowanie długu może spowodować liczne przypadku niewypłacalności w Azji. Analiza BIS obejmuje głównie Koreę Południową, Hongkong i Chiny, ale to druga gospodarka świata budzi największe obawy. Pomimo działań   mających ograniczających, w okresie 12 miesięcy zakończonym w marcu 2013 roku pożyczki walutowe wzrosły w Chinach o 35 proc. To ponad dwukrotnie wyższe tempo wzrostu niż w przypadku pożyczek w walucie krajowej, które wzrosły o 15 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane